Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Кой уби Кенеди?

Общество

Кой уби Кенеди?

Кой уби Кенеди? - Tribune.bg
Снимка:
22 ноември 1963 г., Далас - лимузината със смъртно ранения Джон Ф. Кенеди

56 години от деня, който промени американската история

Датата е 22-ри ноември 1963 г. Часът е точно 12:30 ч., а мястото е „Дийли Плаза“, град Далас, щата Тексас. Кенеди е смъртно ранен, докато пътува с жена си Жаклин, губернатора на Тексас Джон Конъли и съпругата му Нели Конъли, придружени от президентския конвой. Всички присъстващи са ужасени и разтърсени от случващото се и не могат да повярват, че това е истина. Убиват 35-я президент на Съединените щати.

Така този ден се запечатва в паметта на американците като един от най-ужасяващите в тяхната история, който обаче и до днес остава обект на интерес, спорове и конспирации, опитващи се да дадат ясен отговор на въпроса „Кой уби Кенеди?“. Истината обаче е, че и досега няма абсолютно съгласие по него.

„За повечето американци това е нещо като игра“ – споделя професор Джон Макадамс, който изнася лекции за атентата в Университета Маркет в Милуоки. „Хората ме питат: „А според вас кой го е направил?“. И изглеждат толкова разочаровани, когато им отговоря: „Осуалд го е направил съвсем сам.“

Тъкмо това гласи и официалната версия за убийството, подкрепяща тезата, че извършителят е Лий Харви Осуалд, бивш военен, служил няколко години във военноморските сили на САЩ. По време на покушението той е бил на 24 години. Осуалд се интересувал от идеите на марксизма и дори е живял няколко години в Съветския съюз.

Това се установява за първи път от 10-месечното разследване на комисията „Уорън“ между 1963 и 1964 г., която, освен че заключава, че убиецът е Осуалд, твърди, че той е действал сам и че Джак Руби също действа сам, когато убива Осуалд, преди да се яви пред съд. Но когато между 1966 и 2004 година се съставят анкетни проучвания, става ясно, че до 80% от американците подозират, че това е правителствено прикритие.

Друго твърди Комисията по Убийствата на Камарата на Представителите на САЩ, която през 1979 г. заявява, че президентът Джон Ф. Кенеди вероятно е убит в резултат тъкмо на конспирация. Въпреки че се съгласява с твърдението на „Уорън“, че Осуалд извършва всички изстрели, които раняват Кенеди и губернатор Конъли, комисията открива множество недостатъци в оригиналното разследване и твърди, че са извършени поне четири изстрела и има голяма вероятност стрелците да са били двама. Комисията не определя нито един човек или група хора замесени в убийството, освен Осуалд, но казва че ЦРУ, Съветския Съюз, организираната престъпност и още няколко групи не са замесени, макар и да не отрича участието на индивидуални членове на тези групи.

Така и до днес убийството подлежи на дебат, давайки начало на много теории на конспирацията и стоейки в центъра на множество художествени произведения както в света на литературата, така и в киното и др. Всъщност оказва се, че след престъплението са публикувани повече от 40 000 книги, в които то е представено под най-различни ъгли.

Мястото, на което се извършва покушението, също се превръща в емблематично. И до днес, минавайки от там, хората не могат да не се сетят за страшното събитие отпреди 56 години.

„Мястото не се е променило много от ноември 1963 г. Само някои табели са други. В далечината се извисяват небостъргачи. Дъбовете са станали по-високи. Иначе мястото е учудващо запазено в същия вид, особено сградата в североизточния край на площада, която през 1963 г. е склад . (…) Оттам, иззад купчина кутии в югоизточния край на шестия етаж, Лий Харви Осуалд натиска спусъка“, пише „Вашингтон пост“.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети убийство

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати