Кръгла маса „Спри навреме!“ срещу войната по пътищата

През изминалата седмица се проведе кръгла маса организирана от Сдружение „Избери живота“. Темата на дискусията бе „Спри навреме!“ в рамките на кампанията „Спри навреме!“.
Кампанията е насочена към живота и здравето на всеки. Кръглата маса се проведе с представителите на законодателната и изпълнителната власт. Заедно обърнахме сериозно внимание на теми като опасното шофиране, опита на професионален автомобилен състезател в шофирането в реална среда и наличните обучителни инструменти за информиране на младото поколение за последиците от непремерените рискове на пътя, обясниха от организацията.
„Информацията е най-мощното оръжие за предотвратяването на нежелани последствия. За това Сдружение „Избери живота“ няма да спре да говори по темата и да привличаме съмишленици. Благодарим на зам.-министър на министерството на младежта и спорта - доц. Стоян Андонов, на народния представител Даниел Александров, на нашите домакини – екипът на Sofia Lab и на всички участници, които станаха посланици в борбата с „войната по пътищата“, казаха от „Избери живота“.

„Осъзнаване на проблема свързан с безопасността на пътищата. Работата с младите хора е изключително предизвикателство. Те са непокорни, дръзки и понякога са необходими доста усилия и владеене на различни подходи, за да им се привлече вниманието и да се фокусират върху даден проблем, особено ако не са били до момента участници в него. Именно за това превенцията е много важна. С инвестиране в човешкия капитал би се постигнал успех. В случаят разговорите са тези, които могат да запалят искрата на младежите да са изключително разумни на пътя“, заяви доц. Андонов.
Той допълни че Министерството няма спре да подкрепя и да бъде партньор по дейности свързани с пътната безопасност.
Председателят на Сдружение „Избери живота“ – Диян Иванов обърна сериозно внимание на важността на необходимостта от промяна на нагласите на младите хора. Сядането зад волана пил или след употреба на наркотични вещества е наказуемо, рисковано, водещо до фатален край. Познаването на строгостта на българското законодателство е ключово за създаване на положителен резултат по отношение на спазването на правилата за движение от една страна и събираемостта на глобите от компетентните органи при нарушение на закона.
„Като спортист знам колко важна е дисциплината. Затова и моето основно послание към младежите, с които се срещаме е - дисциплина на пътя. Защото това означава отговорност към себе си и към останалите участници в движението“, коментира и народният представител Даниел Александров.

Лъчезар Младенов, който е представител на една от столичните автомобилни школи заяви:
„С увеличаване на средната скорост нараства риска от пътен инцидент. Пешеходец, ударен със скорост 65 км/ч, е изложен на над 4 пъти по-голяма опасност от смърт, отколкото ако скоростта е 50 км/ч. За всеки 1% увеличение на средната скорост рискът от фатален изход се увеличава с 4%. Използването на телефон по време на шофиране на МПС увеличава риска от пътни инциденти 4 пъти, а изпращането на текстови съобщения – с 23 пъти. Докато се използва мобилен телефон времето за реакция от страна на водача се увеличава с 50%. За това е важно да се шофира с пълна концентрация и съобразена скорост.“
Основна цел на проект „Спри навреме!“ е организиране и провеждане на национални инициативи и кампании с участието на млади хора, свързани с проблемни теми от изключителна важност за съвременното общество, а именно открит разговор по изключително деликатна и много тревожна тема – „войната по пътищата“. Насочване на общественото внимание в България към запознаване на младите хора с рисковете, които дебнат при шофиране под въздействието на вещества, водещи до разконцентриране, неадекватно поведение зад волана и други производни ефекти, включително използване на мобилни устройства по време на шофиране и др.
„Информираността и превенцията от рано са изключително важни за постигането на социално-отговорно общество. Общество, което има доверие на институциите и спазва правилата за движение по пътищата.“ – с тези думи към присъстващите се обърна Димитър Кръстанов, който освен че е обучител по проекта е и автомобилен състезател. Толерантността и равнопоставеността са от особено значение за намаляване на рисковете от нежелани последствия. Настоящият проект е насочен към пътната безопасност но това е абсолютно валидно и за другите аспекти на общуване. Движението по пътищата е едно своеобразно общуване, което следва да се възпитава, а това се постига с активно говорене и целенасочени информационни кампании.

FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/kragla-masa-spri-navreme-sresh/