Красимир Вълчев: Оптимист съм, че и следващата година ще има значителен ръст на бюджета за образование
Вълчев увери, че на този етап училищата се справят добре с обучението в условията на извънредна епидемична обстановка
Значителен ръст на бюджета за образование очаква и догодина министър Красимир Вълчев. „Оптимист съм, че и следващата година ще имаме значителен ръст на разходите за образование - всяка от последните 3 г. бюджетът беше в рамките на 500-600 млн. лева“. Това каза той пред журналисти след откриването на новата академична година в Медицинския университет в София.
„Минимум 450 млн. лева ще имаме, които ще са свързани с политики, които вече сме анонсирали, че ще бъдат реализирани. За увеличението на учителските заплати - 360 млн. лева, увеличението на минималната работна заплата за всички останали, ще продължим и увеличението на възнагражденията на преподавателите във висшите училища с 50 млн. лева, убеден съм, че ще има и значителни допълнителни средства за системата на предучилищното образование. Предвидени са компенсации за тези, които не са приети в системата на общинското предучилищно образование. Очаквам поне 70-80 млн. лева да има за системата на предучилищното образование, извън увеличението на възнагражденията на учителите в детските градини“, заяви още министърът на образованието и науката.
Вълчев допълни още, че са предвидени средства за компенсации на онези родители, чиито деца не са приети в системата на общинското предучилищно образование.
Според министъра между 3500 и 4000 деца се очаква да бъдат допълнително обхванати от системата. За всяко едно дете на 4 години, което е обхванато, общините ще получат близо 300 лв. годишна сума за издръжка и хранене. Може би 25 млн. лв. допълнително ще има за намаление на таксите за всички деца в предучилищна възраст (от 3 до 6 г.), каза още той.
Вълчев увери, че на този етап училищата се справят добре с обучението в условията на извънредна епидемична обстановка, а като най-голяма трудност определи контролирането на децата през междучасията.
„Системата на образованието доказа и пролетта, и сега, че е отговорна, дисциплинирана“, заяви Вълчев.
Той обясни, че ако ученик е с положителна проба за коронавирус, съответната паралелка се карантинира. Епидемиологът трябва да дойде и да направи допълнителен анализ на епидемичната среда. Но поне що се отнася до паралелката, там няма място за двоумение, посочи образователният министър.
Във връзка с излязлата в публичното пространство информация, че няколко ученици от два класа в 125-то училище в София са с COVID-19, но не са поставени под карантина навреме, тъй като директорът не е успял да се свърже с РЗИ, Вълчев посочи: „Не съм запознат в подробности със случая, но ми докладваха, че действително има проблем понякога във връзката със служителите на РЗИ-тата. Затова миналата седмица направихме работна среща, а аз инструктирах началниците на регионалните управления, а министър Ангелов – на РЗИ-тата. Има бърза връзка. В движение усъвършенстваме организацията“, допълни още той.
Директорите имат възможност в рамките на нормативната уредба да направят това нещо, добави той. От своя страна здравният министър проф. Костадин Ангелов също увери, че ще извърши проверка и ще информира медиите и обществеността за подробностите около този случай.
„По протокол при установена зараза директорите на училища трябва да се свържат със служителите на регионалните здравни инспекции по места, където има възможни огнища или възникнали такива. Телефоните, които са оставени, са достъпни за всички",уточни министър Ангелов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/krasimir-valchev-optimist-sam-che-i-sledvashtata-godina-shte-imame-znachitelen-rast-na-razhodite-za-obrazovanie/
Коментари (0)
Добави коментар