Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Системата трябва да се настрои да работи с по-малко студенти през следващите десетилетия

Общество

Системата трябва да се настрои да работи с по-малко студенти през следващите десетилетия

Системата трябва да се настрои да работи с по-малко студенти през следващите десетилетия - Tribune.bg
Снимка:

По новата учебна програма десетокласниците ще получават удостоверение за завършен първи гимназиален етап

Според план-приема за висшите учебни заведения за следващата 2019/2020 година общият прием трябва да бъде 43 276 бройки (бакалавър, магистър и доктор), в това число 36 984 за първи курс-бакалавър след завършено средно образование. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на пресконференция днес в МОН.

Приемът за бакалавър е с 1700 бройки по-малко от миналата година. С 2 700 бройки по-малко в сравнение с предходната година пък са студентите по трите образователно-квалификационни степени.

„Миналата година имаме 92% изпълнение на държавно финансирания прием в държавните висши училища и 50% изпълнение на приема в частните висши училища. Това, което трябва да кажем е, че в частните ние не регулираме приема“, подчерта министър Вълчев, като допълни, че голяма част от усещането, че като цяло приемът е висок идва именно от тази липса на регулиране.

„Системата трябва да се настрои да работи с по-малко студенти през следващите десетилетия“, категоричен е той. „От 2016 година приемът се определя въз основа на предложения на висшите училища, а за държавните висши училища е въз основа на оценка за учебната, научната дейност, реализацията и това дали професионалното направление е с по-голям очакван недостиг на пазара на труда, очакваната бъдеща реализация. Ние се опитваме с този механизъм да обвържем двата пазара – пазара на образование и този на труда.

По думите му не е толкова важен общият брой, а структурата.

По новата учебна програма се предвижда десетокласниците да завършат с Удостоверение за завършен първи гимназиален етап. Оценките до 10 клас ще бъдат вписани само в Удостоверението и няма да присъстват в дипломата.

„Удостоверението е абсолютно легитимен документ, който показва оценката от 8, 9 и 10 клас“. Това заяви зам.-министърът на образованието Таня Михайлова на пресконференцията в МОН.

В дипломата за средно образование ще бъдат вписани окончателните оценки от 11 и 12 клас. Дипломата е документ, който показва завършена степен на образование, поясни зам.-министър Михайлова.

На въпрос, ако е изучаван профил, който не е свързан с насоката за кандидатстване на ученика след 12 клас, как ще се формира бала. Михайлова увери, че ще могат да бъдат използвани оценките от удостоверението за завършен първи гимназиален етап, ако е нужна оценката като балообразуваща за висше учебно заведение. Идеята е учениците да не отпаднат след 10 клас, посочи зам.-министърът.

През следващата година ще започнат да учат десетокласниците, които през 2020 ще получат удостоверения за завършен първи етап. През 2022 г. ще е първият випуск, който ще завърши по новата учебна програма.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати