Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите

Общество

Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите

Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите - Tribune.bg
Снимка:

Тих пролетен ветрец полъхва и разнася мириса на цъфнали овошки. От земята лъха топла пара. Всичко се събужда за нов живот. Птичките прелитат и пеят весело. Сред хората цари едно оживление. Днес е Лазаровден, утре Цветница. Най-хубавите цветни празници.

Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите. Св. Лазар заповядва на горите и шумаците.

Празнуват Лазар, Лазарин, Лазо, Лало, Лазарина, Лазарка, Лалка. Името Лазар има еврейски произход и означава Бог помага.

В Евангелието от Йоан се разказва как в последните дни от своя живот Христос възкресил Лазар от Витания, когото много обичал и често е бил на гости у неговото семейство. Но ето Лазар заболял и умрял. Когато пристигнал Христос, вече били минали четири дена, откак бил погребан в една пещера. Иисус заповядал да вдигнат камъка от отвора, помолил се на Своя небесен Отец и като свършил молитвата извикал с висок глас: „Лазаре, излез вън!”. За обща почуда Лазар наистина излязъл с повити ръце и нозе и забрадено лице. Христос заповядал да го развържат, за да може да ходи. Слухът за това възкресяване се разнесъл със светкавична бързина из цялата околност. Именно тогава първосвещениците и фарисеите вземат окончателно решение да убият Иисус. А след това чудодейно възкресение, свети Лазар живял още 30 години, бил епископ на остров Кипър, където се разпространило християнството и мирно починал. Светите му мощи били изложени в мраморен ковчег, на който било написано: „Лазар Четверодневни, приятел на Христос”.  Византийският император Лъв Мъдри /886- 911/ поискал да се пренесат мощите в Константинопол през 898г и да се положат в храм носещ името „Свети Лазар”.

Лазаровден е жизнерадостен момински пролетен празник, празник на младостта и пукналата пролет. В близкото ни минало хората са умеели много по-истински да посрещат всички празници и много по-добре са умеели да се веселят на тях. С радостно очакване всяка къща е отваряла „чимшир порти”, за да влязат лазарките-благословници, за да е сита годината, да са здрави и честити хората, да се множи добитъка и да спохожда сполука стопанина. Девойки с лазарски премени, накичени с венци и цветя обикалят домовете за здраве, пеят, изричат благопожелания и домакините ги даряват. На всяко момиче се дава по едно сурово яйце, което се смята за магическо и че с него може да се развалят магии или да се предрича бъдещето. Както на Коледа има коледари момци, сега е ден на лазарките и моминските празници. Като започнели от събота, та свършвали в неделя привечер. После на мегдана наставало небивало веселие.

Някъде се прави Лазарска задушница, защото се вярва, че на Цветница (Връбница) разпускат умрелите. Църквата забранява от Лазаровден до Томина неделя да се прави помен на починалите.

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети