Лечението на детето, транспортирано с военния „Спартан” до Любляна, ще продължи около месец
Детето, което беше транспортирано с военния „Спартан” за спешна трансплантация е кацнало успешно в Любляна. Това съобщи на брифинг проф. Добрин Константинов, началник на детската клиника по онкохематология в ИСУЛ.
Единайсетгодишното дете се лекува от две години от лимфобластна левкемия. Случаят е единствен у нас, тъй като първи път се стига до този етап на лечение. В Словения лечението, което предстои не може да бъде направено у нас. То ще продължи около месец.
По думите на професора няма проблем с липса на специалисти за процедурата, която ще бъде извършена в Любляна, но изискванията са прекалено високи и малко центрове в Европа я правят. Финансирането на лечението идва по линия на НЗОК. Първоначално този метод е струвал над 1 млн. евро, докато сега е доста по-ниска и достъпна цената. Отново обаче изисква висока специализация и средства.
„Състоянието на детето поради заболяването създаде критични стойности на неговите кръвни показатели. Това повиши риска и се наложи транспортиране. Затова и се обърнахме към всички инстанции. Всички реагираха изключително бързо, на първо място министърът на здравеопазването светкавично задвижи нещата, после и Министерството на отбраната”, обясни проф. Константинов.
Такъв подход, който е абсолютно новаторски, вероятно ще бъде бъдещето, посочи още той.
Заболяването, за което става дума, е най-честото в детската възраст от групата на злокачествените, посочи проф. Константинов. Той допълни, че у нас има висок процент на успеваемост при стандартно лечение, но има процент пациенти с особена форма на лимфобластна левкемия, с много рискови фактори, при които стандартното лечение не е достатъчно.
Един от нашите лекари придружава детето и ще остане една седмица в центъра. Надеждите са постепенно този метод да навлезе и в България.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/lechenieto-na-deteto-transport/