Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Лесни трикове за празничната трапеза от Иван Звездев

Общество

Лесни трикове за празничната трапеза от Иван Звездев

Лесни трикове за празничната трапеза от Иван Звездев - Tribune.bg
Снимка:

Изборът на майстора-кулинар за Коледа – пържоли в топено сирене и сметана

Търсим ви за съвет към домакините, които трябва да се подготвят за предстоящите празници, и за Бъдни вечер, и за Коледната трапеза. Какво ще ни препоръчате, за да спестим време и да сме практични? Докато броим ястията за Бъдни вечер, например, малко се притесняваме, да бъда честна.

Вижте, 9-те ястия са за баш мераклии и за хора с време, и желание, а 7-те са по традиция. Това, което улеснява много и спестява време, когато се подготвяме за Бъдни вечер, е готовият сварен фасул. Като си направя сметка, много малка е разликата в цената между консервирания сварен фасул и суровия боб, който иска много време и енергия. Така че, това е първата подробност и улеснение за направата на постните ястия - бобът за пълнените чушки. Аз лично практикувам така, за да не губя много време, аз съм си взел хлебопекарна. Слагам продуктите за питката, вярно, че излиза правоъгълна, но пак е постна. А който иска, може пак да си замеси тесто в хлебопекарна и после да си го разточи. Нещата се променят с времето, но така или иначе, като направим питката, се захващаме с постните ястия.

Практикувам следното – пълнени чушки с боб, пълнени зелеви и лозови сарми с ориз. Всичко слагам в гювеч и за не повече от час във фурната е готово, така че три ястия в едно се получават. Като има готов боб, малко лук и джоджен, завивате сармичките или сушените чушки за пълнене, това също би спестило време и останалото са ядки, трушийката и евентуално тиквеник, който си иска работа, не е много лесно, но не е и много трудно. Все пак иска време подготовката на трапезата, няма как да седнеш и всичко да стане. Затова аз лично съветвам да се ангажират всички и мъжът, и децата, все има какво да им се даде. Най-малките съвсем спокойно могат да се заемат с пълненето на чушките и свиването на сармите. Мисля, че после някои ще бъдат развити, но най-важното е, че всички са част от подготовката на трапезата и ще бъдат много горди.

А когато домакинята иска да я оценят и да изпъкне на Коледа, макар тогава да избираме пържолките за основно ястие на трапезата, имате ли предложение за по-интересно ястие?

Имам едно любимо, което и аз правя от години. Това ястие е подходящо не само за Коледа, но и за накои от другите празници – пържоли в топено сирене и сметана. Много е простичко – слагаш посолените пържоли в гърне, редиш с малко гъбки и топено сирене. Необходима е чаша сметана, ако не, прясно мляко пак ще свърши работа и чубрица по желание. След това гърнето се слага в студена фурна и печеш за час и половина на 150 градуса, а след това имаш много хубаво ястие. До тогава си с гостите или със семейството на масата, догато гърнето къкри. Там може да се добави малко кромит лук и червен пипер, но основното е топенето сирене, няколко лъжици сметана - млечна или заквасена, без значение. Вода не се слага, защото в пържолите има достатъчно вода и се получава точният сос. Те се задушават в собствения си сос и това ги прави много вкусни.

Тъй-като десертът също не е за пренебрегване, а бабите обичайно правят баниците с късмети, за да разберем какво ще ни зарадва през следващата година, може би един практичен съвет и в тази насока?

Ако трябва да се спести време, ясно е, че всеки ще прибегне до готовите кори, защото с това спестяваш един час работа. Забелязал съм нещо, което всеки се усеща, че монетката не я изваряват хората. Хубаво е домакините да залеят монетката с вряла вода, да престои 10-15 минути поне и после да я сложат в парченце хартия за печене или станиол, но в хартията за печене е по-натурално, по-истинско е. Другото е да не избират малка монетка. Виждал съм как малките монетки аха, аха да ги глътнат децата. Затова голяма, двулевова, еднолевова. За баницата още е важно да се пече в ниската част на фурната, а не в средата. Това е много важно, защото съвременните фурни са устроени на принципа на пещта, а пещта няма рафтове и всичко се слага на основата. И това също е много важен момент за хубавото изпичане на баницата, за да не прегаря. Важното е да я поставим в печката – не на пода, а на първата решетка. И още нещо се сетих за баницата, за да не става много суха, да се сложи една метална формичка за крем карамел с водичка вътре във фурната, за да се получава от самосебе си пара, което е много хубаво за всички печива – за баница, за козунак, за хляб. Това са моите съвети към домакините за хубава баница. Успех с подготовката на празничната трапеза!


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети