Малките и средни превозвачи с държавна помощ между 3 000 и 450 000 лева
Общият размер на средствата, които ще отидат в подкрепа на малките и средни автобусни превозвачи е 30 милиона лева
Всички превозвачи с лиценз ще получат безвъзмездна финансова помощ от държавата. В зависимост от оборота, помощта ще бъде в размер от 3000 до 450 000 лева. Това обяви министърът на транспорта Росен Желязков, който подписа договор с министъра на икономиката Лъчезар Борисов.
Общият размер на средствата, които ще отидат в подкрепа на малките и средни автобусни превозвачи е 30 милиона лева.
Помощта идва чрез процедурата "Подкрепа за малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията", а средствата са по линия на оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност".
„От Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфруструктура“ през последните месеци към ОПИК бяха насочени 193 млн. лв. за подпомагане на микро, малки и средни предприятия. Успяхме да установим и да защитим през ЕК конкретна мярка за автобусните превозвачи в размер на 30 млн. лв. Тези пари ще бъдат на разположение на Министерство на транспорта, което ще бъде и администратор по тази мярка“, обясни Желязков и добави, че министерството е бенефициент по тази програма.
„Ще бъдат допускани всички искания на превозвачи, които притежават това качество. Ще има само критерий за допустимост, те няма да бъдат оценявани. Който има качеството на превозвач в рамките на лицензираните субекти, които са 1485 до момента, ще бъде допуснат и ще получи тази безвъзмездна помощ. Ние считаме, че не по-малко от 1000 ще се възползват през следващите един до два месеца. Ние сме ограничени и във времето, защото временната рамка на комисията за държавните помощи за преодоляване на последиците от пандемията е до края на годината. Независимо, че същите ще бъдат удължени, искаме този процес много бързо да бъде реализиран“, уточни още транспортният министър и добави, че няма значение дали дадена фирма е използвала някоя от антикризисните мерки като 60/40 например.
От своя страна министърът на икономиката Лъчезар Борисов каза, че с този договор надграждат партньорството си, мислейки за бизнеса и икономиката.
„Секторът на транспорта е един от най-засегнатите. Именно затова е тази мярка. Нашата работа по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ по наличните антикризисни мерки продължава доста ускорено“, увери той и обяви, че вече са приключили оценката на процедурата за микропредприятията и скоро ще бъдат на разположение на компаниите 173 млн. лв. , а вече 140 млн. лв. вече са налични през Българската банка за развитие, включително и кредити за компаниите от сектора на транспорта и продължава работата по новите мерки.
На журналистически въпрос транспортният министър Росен Желязков призна, че има корупция в сектора, но се борят с нея.
„Основните ни усилия са насочени там, където има работа с голяма група от заявители – физически и юридически лица, в частност в „Автомобилна администрация“, където тези дни ще лансираме редица от електронни услуги, които ще се развиват във времето. От една страна намаляване на административната тежест – премахването на каквито и да е режими, които предоставят субективно отношение на чиновника и автоматичен обмен на данни и вземане на решения за случаите когато има необходимост от издаване на разрешително, лицензии, удостоверения и други документи“, обясни той и подчерта, че не е важно да се хваща корупцията, а да не се допускат причините, които водят до нея.
Министър Борисов каза, че не е установил пряка корупция в неговото ведомство, но имат 11 сигнала, които се работят от правоохранителните органи и над 37 сигнала, които са за административно забавяне.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/malkite-i-sredni-prevozvachi-s-darzhavna-pomosht-mezhdu-3-000-i-450-000-leva/
Коментари (0)
Добави коментар