Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Мановият мед – чудото на Странджа

Общество

Мановият мед – чудото на Странджа

Мановият мед – чудото на Странджа - Tribune.bg
Снимка:

След като вече е защитена марка в ЕС, идват нови времена за региона и българския продукт, смята пчеларят Манол Тодоров

Уникален български продукт, чудо от Странджа – това е мановият мед. А вече официално той е и в списъка със защитени наименования за произход на Европейския съюз.

„Идват нови времена за Странджа!“, развълнувано сподели пред Tribune.bg Манол Тодоров, председател на пчеларското сдружение „Странджански манов мед“. Лично еврокомисарите по цифрова икономика и общество Мария Неделчева - Габриел и по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган връчиха сертификата.

В списъка със защитени наименования за произход В списъка със защитени наименования за произход

„Странджа се превърна в един бързо развиващ се регион. Така че, Дай Боже всичко да е наред! Да се произвежда и да се продава. И крайният потребител ще бъде доволен, и производителите“, пожелава си Тодоров.

Но какво всъщност е мановият мед и което го прави толкова специален и уникален?

„Преди всичко той съдържа повече минерали и витамини. Отличава се от нектарния мед основно по това, че има висока електропроводимост поради високото съдържание на микроелементи“, разказва пчеларят.

Той е един от най-качествените в света, за което помагат природните богатства на Странджа планина. Получава се от широколистни дъбови гори. Има противовъзпалително действие, полезен е  при простудни заболявания, бъбреците и пикочния мехур. Действа успокояващо на нервната система. Противоанемично средство. Понижава кръвното налягане, съдържа огромно количество антиоксиданти, имащи противотуморно действие.

„Той е със специфичен вкус и аромат. На цвят е тъмнокафяв до черен със зеленикав оттенък. За мановия мед мога да ви говоря много. Най-важното е той да се консумира“, съветва Манол.

Манов медМанов мед

Мановият мед тръгва на поход по света

Майсторът на странджанския мед очаква ще има подем в пчеларския бранш.

„Вече имаме заявки за износ и то не като суровина, а като бутиков продукт“, обяснява той.

Според Манол всеки един, който участва в процеса на създаване на меда, трябва да свърши своята част от работата.

„Трябва да се подаде ръка на държавните институции. Строгият контрол, който се упражнява за гарантиране на качеството, трябва да го правим. Пчеларите, които обслужват пчелините също имат задължения. Горските стопанства трябва да са наясно за отдаването на места за пчелини“, посочва той.

Защитеното наименование може да се използва само от хора, които са проверени, които са подписали договор за проверка и за контрол, които спазват продуктовата спецификация. А това гарантира и качеството.

„Крайният потребител ще консумира това, което търси“, категоричен е председателят на пчеларското сдружение „Странджански манов мед“.

За Манол вълнението от добрата новина за българския мед, за която той се бори дълго време, е огромно. Признава, че е срещнал подкрепа от много хора и им изказва благодарности.

„За нас най-важният човек, който изключително много ни помогна е еврокомисар Мария Неделчева -Габриел, която през последните години, когато все още беше евродепутат, ни даде възможност да представим пчелните продукти в Брюксел и Страсбург“, споделя той.

Андреа Драганова

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати