Масови фалити застрашават розопроизводителите
В кампанията традиционно се включват около 40 хиляди души
Розопроизводители очакват фалити през настоящата година, съобщава БГНЕС. Стартът на сезона по прибиране цвета на маслодайната роза се очаква да започне в началото на май. В кампанията традиционно се включват около 40 хиляди души.
„Има много неясноти по отношение на справянето с коронавируса, защото към момента няма предложени мерки, които да са приложими към земеделските стопани и берачите на розов цвят. Работата тук е много особена, малко хора извън сектора я познават и няма как да бъде изработена такава работеща инструкция“, изтъква Христо Николов, председател на професионалната организация на розопроизводителите в Карлово.
За розопроизводството трудностите са много, защото през февруари влиза в сила Закона за маслодайната роза. Въпреки, че действа от март, той въвежда един много малък срок от 40-45 дни, в който всички розопроизводители трябва да се регистрират в единен Регистър.
„Това нещо върви със забавяне, на хората удостоверенията им не излизат навреме, администрацията е претоварена. От друга страна не беше проведена информационна кампания за това как да се прилагат текстовете на Закона за розата, като всичко това е свързано с коронавируса", категоричен е Христо Николов.
По думите му планираните срещи в Министерството на земеделието за подобна кампания в периода от 10 до 15 март са осуетени, защото точно тогава влиза в сила Закона за извънредното положение, който забранява масовите мероприятия.
„Така че веднъж има проблем с регистрацията на розопроизводителите, втори път има проблем със санитарните мерки за борба с коронавируса на полето и при транспортиране на работници, и за капак на всичко това дестилериите тази година твърдят, че ще работят на 50% от капацитета си. Така цената, предложена на земеделския стопанин, е неадекватна, защото дори не покрива себестойността на розовия цвят и разходите за бране“, уточнява розопроизводителят.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/masovi-faliti-zastrashavat-rozoproizvoditelite/
Коментари (0)
Добави коментар