Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. МГЕРБ: В България се води война на пътя, нашата цел е да ѝ противодействаме, нека да изберем живота

Общество

МГЕРБ: В България се води война на пътя, нашата цел е да ѝ противодействаме, нека да изберем живота

МГЕРБ: В България се води война на пътя, нашата цел е да ѝ противодействаме, нека да изберем живота - Tribune.bg
Снимка:

„Считаме, че това, което започваме сега следва да има широк национален отзвук, който да мобилизира и активизира максимално много представители в нашата държава, независимо от кой спектър са. Каузата е много важно да се случи сега, защото е отговорна към всеки един от нас. Нашата цел  е да намалим броя на пътнотранспортните произшествия и специално на тези, които са причинени от водачи, употребили алкохол и наркотични вещества”. Това заяви Георг Георгиев по време на кръглата маса посветена на инициативата на МГЕРБ „Избери живота”.

Георгиев обобщи, че само на четвърти август тази година са се случили 26 тежки произшествия с шестима загинали и 34 ранени, а от началото на месеца тежките произшествия са 80, с 8 загинали.

„От началото на годината тежките произшествия за 3337, с 295 загинали и близо 5000 ранени. За 2021 година загиналите са 270, а ранените 4055. Статистиката от последните няколко месеца  показва, че над 50 процента от произшествията  са причинени от водачи употребили алкохол и опития. За съжаление две от най-печално известните станали такива, бяха причинени отново от хора под въздействието на наркотични вещества, които отнеха два човешки живота. Това са  престъпно отнасящи се на пътя водачи, които пледират за невинни. Ние трябва да като млади хора да отворим очи  и да признаем, че в България се води война”, допълни той.

По думите на Георг Георгиев много хора живеят с усещането, че могат да предизвикат катастрофа и да си тръгнат безнаказано.

„Ако всички ние като млади хора не си подадем  ръка и не поставим едно начало за минимизиране трагичните цифри, ние не бихме могли да говорим за по-нататъшни, по-важни действия и овластяване на младежите. За пореден път подавам ръка и на останалите политически формации, с които може да имаме различни възгледи, на това е една инициатива, което няма цвят, а на пътя загиват от хора от всички политически партии”, допълни Георгиев.

Антоанета Байчева, представител на фондация  „Ханс Зайдел” бе категорична, че темата която се  разисква, е не само важна , а  и животоспасяваща.

„Като български гражданин и като майка се надявам, че днес правим първата стъпка за намиране на решение на този проблем. До този момент опитите явно не са постигали резултати. Необходимо е постоянство, последователност в действията и приемственост . Надявам се , че младите хора ще изградите тази кампания като непартийна, защото тя засяга всички български граждани”, каза още тя.

Тя заяви, че трябва да се намери подход и българите да се включат активно  в противодействието на това уродливо явление.

Драгомир Младенов от МГЕРБ представи чуждестранни  практики, които водят да намаляването на жертвите на пътя.

„За малък период от време  „Визия нула”  има много добри ефекти като пример затова са Норвегия и Швеция, където  са постигат добри резултати от нея. Прави впечатление, че където тази програма е приета има широк политически консенсус. За нас е важно да направим това събитие надпартийно. Можем да работим за присъединяването на  отделни общини от България  във „Визия нула”. Другата практика за намаляване на жертвите на пътя  е проповядването на морал. Активното популяризиране на традиционен морал е изключително важна превенция, която може да доведе до намаляване на пътните инциденти”, категоричен бе Младенов.

Даниел Александров, който е състезател по класическа борба бе категоричен, че спортът превъзпитава младите  и ги вкарва в правия път.

„Като спортист имам  медали и без да искам се бях превърнал в идол на по-малките деца, осъзнах го едва когато реших да прекратя спортната си кариера. Това за мен, обаче и голяма отговорност, защото за тях съм модел на подражание.  Спортът е методът, който ти дава самочувствие и увереност да си някой в обществото.  Проблемът с жертвите на пътя е  ужасен и трябва да се обединеним, за да му противодействаме.  Умират наши приятели и наши близки, боли ни. България е малка нека се съберем и бъдем заедно”, призова той.

Николай Алгафари от МГЕРБ също бе категоричен, че идеята на кампанията „Избери живота” е да бъде надпартийна.

„Идеята е в тази кампания да не вкарваме никакво политика, защото ако се обединим може да постигнем резултат” заяви той. Алгафари посочи психотерапията като начин за превенция на пътнотранспортните произшествия.

„Проблемът в България е , че когато ходиш на психотерапия те мислят за луд, но не е така. Това е начин за себеосъзнаване. Когато младите хора са тъжни те с опитват да избягат от реалността с наркотиците и алкохола, но след като спре действието ефектът е още по-лош”, поясни той.

Арх. Николай Диков обобщи, че Столична община прилага мерки за подобряване на пътната инфраструктура и  ограничаване на автомобилите. „За тези три години са регистрирани 28 000 пътни инциденти, 930 са свързани с блъскане на пешеходци. Този проблем и изследван и за него се взимат конкретни мерки като физически ограничения на скоростта”, допълни той.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети