Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. МОН поставя българи от Западните покрайнини и Бесарабия пред дилема – обучение или пребиваване

Общество

МОН поставя българи от Западните покрайнини и Бесарабия пред дилема – обучение или пребиваване

МОН поставя българи от Западните покрайнини и Бесарабия пред дилема – обучение или пребиваване - Tribune.bg
Снимка:

Евродепутатът Ангел Джамбазки със сигнал до ресорните институции

Заместник-председателят на ВМРО и български представител в Европейския парламент сигнализира Министерството на образованието и науката, Министерство на външните работи и Държавната агенция за българите в чужбина във връзка с дискриминация към наши сънародници от Босилеград, Цариброд, Република Молдова и Република Украйна. В казуса става въпрос за отказ от страна на Министерството на образованието и науката на Република България за класиране за магистърски програми на кандидати, получили българско гражданство или постоянно пребиваване, в родни висши учебни заведения, съобщават от партията.

„Това е недопустимо, защото принуждава българите в чужбина, решили да получат образованието си у нас, да избират между правото си на обучение в своята Родината и между правото си на пребиваване“, споделя Джамбазки.

Затова и се е обърнал към министър Николай Денков, министър Светлан Стоев и проф. Илия Гюдженов с призив да се направи проверка по случая и да бъдат предприети незабавни действия за отстраняване на тази несправедливост спрямо нашите сънародници извън граница. Те са поставени в ситуация, в която, за да могат да следват магистратура в България по постановлението за образователна дейност сред българите в чужбина, трябва да не получават постоянно пребиваване или българско гражданство.

Заради наличието на някой от тези документи на около двадесет кандидат-магистри от Босилеград и Цариброд е отказано класиране от МОН. В същата ситуация са и редица бесарабски българи, които са завършили своята бакалавърска степен в България.

Получаването на българско гражданство или постоянни лични карти на чужденци не означава, че учащият се е устроил в България и следва да бъде третиран като всеки друг български гражданин в опитите му да продължи обучението си у нас. Това трябва да бъде пределно ясно за българските институции. Това, което диктува постановлението, категорично не е в полза на българския национален интерес, освен че показва обидно отношение към наши сънародници, казват от партията.

По тази причина Ангел Джамбазки настоява отговорните институции да преразгледат и преформулират Постановление № 103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина, върху което е базиран казусът. Необходимо е и да се определи различен ред за прием на отделни български общности и лица и да даде възможност на висшистите, получили отказ за класиране, да кандидатстват на последващи класирания.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети