Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. МОН се отказа от спорната наредба за използване в училищата само на държавния е-дневник

Общество

МОН се отказа от спорната наредба за използване в училищата само на държавния е-дневник

МОН се отказа от спорната наредба за използване в училищата само на държавния е-дневник - Tribune.bg
Снимка:

Образователният министър Галин Цоков спря общественото обсъждане на спорната наредба за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование. Тя предвиждаше училищата да преминат към държавната платформа за електронни дневници НЕИСПУО от учебната 2025/26 година. Ако това беше станало факт, от 2025 година масово използваната платформа „Школо“ отиваше в историята, а от години тя е най-предпочитаният от училищата вариант, като междувременно държавата разработи своя електронна платформа.

Мотивите за решението на Галин Цоков са, че подобно предложение може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане на мнението на родители, учители и директори.

„След премахване на спорните текстове Наредбата ще бъде публикувана отново за обществено обсъждане“, пишат от МОН.

Директори и родители бяха изненадани от исканата промяна, тъй като НЕИСПУО е тромава и дава грешки.

„Ако минем към НЕИСПУО, ще са нужни нови обучения за съвсем различна система - все едно е да работите на Гугъл, а да трябва да минете на Майкрософт“, коментира по-рано за „Сега“ Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

По думите му предложението на МОН всъщност е за пълен монопол, който ще върне процесите в образованието години назад - в ерата на хартиените дневници, когато всичко е било уеднаквено навсякъде. Той заяви, че ако промените в наредбата се приемат, директорите ще се съобразят с тях, но те по-скоро ще задълбочат проблемите вместо да ги решат.

„Ние и досега не сме установили кой стои зад тази система, не знаем към кого трябва да се обърнем при проблем. Когато пишем в секцията за проблеми, получаваме отговор след 1-2-3 седмици", посочи той. Стаматов призна, че учителите иронично наричат системата „Нищото“, както и че безплатните е-дневници за училищата не значат безплатни е-дневници изобщо - поддръжката на системата така или иначе се плаща от МОН.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети