Нов здравен модел премахва монопола на НЗОК
Ще има частни фондове и всеки ще може да избере къде отиват парите му, вноската остава 8%
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев представи идеите си за нов здравен модел на кръгла маса „Нов път в здравеопазването“. Акцент в реформата е да отпадне монопола на Здравната каса.
Ще има частни фондове и всеки ще може да избере къде отиват парите му.
„Пациентите ще избират фонд на база сключените договори за изпълнение на услугите, а за да получи лиценз фондът трябва да събере 500 000 клиенти. Разходите за издръжка на системата ще са до 3% от средствата, аналогично на оперативния резерв на НЗОК. НАП ще събира вноските на всички лица, като се запазва размерът от 8% на здравната вноска“, посочи министър Ананиев.
Според него няма да се допуска отделните фондове да правят подбор на лицата по здравен статус, а веднъж годишно здравно осигурените ще могат да сменят фонда си. Ще се създаде и гаранционен фонд в случай, че частните осигурители на здравни услуги изпаднат в несъстоятелност.
Министър Ананиев изтъкна, че предимствата на този модел са по-добър контрол в системата на здравеопазването у нас, както и по-добро качество на предлаганите услуги, на профилактиката и превенцията на заболяванията. „Очакваме подобряване на качеството и ефикасността на лечението, също и елиминиране на нерегламентираното заплащане. Това не е крайно решение. Очаквам вашите предложения“, обърна се Ананиев към здравните експерти и мениджъри.
Вицепремиерът Марияна Николова също поздрави участниците в дискусията и сподели, че обсъждането на новия здравен модел е крайно належащо.
„Тази кръгла маса е доказателство за диалогичност и прозрачност, и показва как се взимат решения в Министерския съвет“, изтъкна Николова.
Председателят на Българския лекарския съюз д-р Иван Маджаров, предупреди от своя страна, че пакетът медицински дейности, който се покрива сега с 8% здравна вноска, е твърде обемен. „Не е допустимо отделни лечебни заведения сами да се договарят с мощни застрахователни или осигурителни фондове, както предвижда предлаганият модел“, смята д-р Маджаров и добави, че така вероятно ще се ограничи свободният избор на пациента къде да се лекува, ако фондовете сами избират с кое лечебно заведение да сключат договор.
„Демонополизацията на НЗОК ще доведе със сигурност до повишаване на разходите в здравеопазването”, коментира и Андрей Дамянов, представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. „Държим да се заложи, че медицинските стандарти и алгоритмите за диагностика ще са в основата на лечението на пациентите”, допълни той.
„Демонополизацията на НЗОК не е нещо лошо, напротив, но ако нашата държава смята, че ще прехвърли отговорността върху други застрахователни или осигурителни дружества, това е неверен подход. Трябва отсега да е ясно, че от тези 8% в системата ще влязат по-малко пари, отколкото в момента, тъй като от тях трябва да се заделят пари и за Националния гаранционен фонд“, категоричен е и бившият здравен министър, а сега представител на застрахователен фонд д-р Мими Виткова. Според нея трябва да има държавен надзор на здравните фондове, включително и върху конкуренцията помежду им, която се предвижда чрез новия модел.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/monopolat-na-nzok-shte-otpadne-spored-noviya-zdraven-model/
Коментари (1)
15.07.2019 20:29 / Отговор
Добави коментар