Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. На първо четене: Възрастта за приемане на военна служба става 40 години

Общество

На първо четене: Възрастта за приемане на военна служба става 40 години

На първо четене: Възрастта за приемане на военна служба става 40 години - Tribune.bg
Снимка:

Промяната важи за всички категории военнослужещи

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, с които възрастта за приемане на военна служба става 40 години. Промяната важи за всички категории военнослужещи. 

Новите текстове имат за цел намаляване и преодоляване на недокомплекта на длъжностите за военнослужещи от въоръжените сили и създаване на по-добри условия за развитие на старшите офицерите, заемащи академични длъжности.

Предлага се увеличаване на пределната възраст с 3 години за военна служба за военнослужещите, които не са упражнили правото си на пенсия, а за длъжностите, за които се изисква хабилитация и не са упражнили правото си на пенсия - с пет години. Гласуваните промени дават възможност за увеличаване на пределната възраст до три години на военнослужещите, упражнили право на пенсия, които са нужни на въоръжените сили, по решение на министъра на отбраната, съответно след предложение по команден ред.

Въвежда се също мандат за престояване на длъжност за военнослужещите с висши офицерски звания и с военно звание „полковник“ („капитан I ранг“), които са заемали длъжност повече от 4 години и откажат да бъдат преназначени на предложената им равна или по-висока длъжност (в същото или по-високо длъжностно ниво) за срок една година.

В законопроекта се прецизира правоотношението, когато длъжността - директор на Службата „Военна информация“ се заема от цивилен служител. Когато длъжността е определена за военнослужещ с висше военно звание, изискването е той да е офицер от висшия команден състав на въоръжените сили.

По време на дебатите по Закона за отбраната и въоръжените сили от БСП изразиха съмнение, че промените ще решат проблема с недокомплекта в армията.

"На първо място, застаряването на армията ще стане необратим процес и ще изисква впоследствие крути решения, нови промени в плана за развитие на въоръжените сили до 2032 г., които ще се приемат негативно от военнослужещите и обществото като цяло. Нужни са други решения, които не се предлагат в законопроекта", коментира ген. Кольо Милев. Той прогнозира задълбочаване на противоречията между млади и стари, между хора на високи длъжности, получили право на пенсии и на такива, на които се увеличава възрастта за пенсиониране. Стана ясно, че ПГ на "БСП за България" ще се въздържи на първо гласуване от приемането на предложените промени в Закона за отбраната и въоръжените сили.

Хасан Адемов от ДПС също изрази съмненията си, че с гласуването ще се преодолее недокомплекта в армията. По думите му военнослужещите няма да може да се възползват от възможностите за ранно пенсиониране, ако постъпят на служба на 40 години. 

Милен Михов от ВМРО остро възрази от трибуната относно изнесеното, че „ще правим армия от пенсионери“. Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов също отхвърли тази прогноза и подчерта, че 25 мерки контролират политиката на входа на армията и политиката на отлив е прекратена.

„Миналата година имаме 300 бройки в повече. Вдигането на възрастта дава възможност нови хора да влязат в армията. Ние сме убедени, че ако хората са здрави и покрият тестовете, те могат да влязат и на по-голяма възраст“, изтъкна Запрянов. Той посочи, че ръководството на министерството е настояло да не се променя възрастта за пенсия, която сега е 53 години и шест месеца и ще расте до 55г., както и 27 години да е прослуженото време.

„Имаме разчети, ако се бавим, много военнослужещи ще достигнат право за пенсии, но към 2025 г. броят им ще падне до 225 души. Няма изискване в другите армии пенсионери да не могат да управляват армии. Така контролираме изхода. Основният недостиг на нашите въоръжени сили са войниците. Нормата до 40 г. стимулира някои хора да влязат в армията“, коментира заместник-министърът на отбраната. Той бе категоричен, че предложенията са добри и са в интерес на нашите въоръжени сили.

Със 102 гласа „за“, 1 – „против“ и 52 – „въздържали се“ промените в закона за отбраната и въоръжените сили бяха приети на първо четене.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети