Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Най-топлият октомври в историята, 2023 година ще е с най-високите температури досега

Общество

Най-топлият октомври в историята, 2023 година ще е с най-високите температури досега

Най-топлият октомври в историята, 2023 година ще е с най-високите температури досега - Tribune.bg
Снимка:

Учените са категорични – натискът върху световните лидери да ограничат замърсяването с парникови газове, затоплящи планетата, никога не е бил по-неотложен, защото температурите този октомври отново надхвърлиха средните стойности от предходни годни „изключително много“. Новината излиза на фона на подготовката за климатичната конференция UNCOP28 този месец в Дубай, предаде AFP.

Сушата превзе части от САЩ и Мексико през октомври, докато огромни части от планетата се оказаха с по-влажни от нормалните условия, и бяха ударено от бури и циклони, обяви Службата на ЕС за изменението на климата „Коперник“ (C3S).

Температурите на морската повърхност бяха най-високите, регистрирани някога за месеца, явление, предизвикано от глобалното затопляне, което според учените играе ключова роля за превръщането на бурите в по-свирепи и разрушителни.

„Октомври 2023 г. донесе изключителни температурни аномалии, след четирите месеца на глобални температурни рекорди“, каза Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S.

„Можем да кажем с почти сигурност, че 2023 г. ще бъде най-топлата година в историята и в момента е с 1,43 градуса по Целзий над средното за прединдустриалната епоха. Усещането за спешност от амбициозни действия в областта на климата, влизащи в COP28, никога не е било по-високо.“

Тази година видяхме и началото на горещия метеорологичен феномен Ел Ниньо – който затопля водите в южната част на Тихия океан и предизвиква по-горещо време отвъд него – въпреки че учените очакват най-лошите ефекти да се усетят в края на 2023 г. и през следващата година.

Октомври е бил с 1,7°C по-топъл от очакваната средна стойност за октомври за прединдустриалната ера, каза Коперник.

Глобалните средни температури от януари насам са били най-високите в записите от 1940 г., регистрирайки 1,43 C над средната стойност от прединдустриалния период 1850-1900 г.

Средните температури на морската повърхност за месеца, с изключение на полярните региони, също достигнаха най-високите си стойности за всички времена за октомври при 20,79 C.

Според учените океаните са погълнали 90 процента от излишната топлина, произведена от човешката дейност от зората на индустриалната ера. По-топлите океани са свързани с увеличаване на интензивността на бурите и топенето на важни ледени шелфове, буфериращи огромните ледени покривки на Гренландия и Антарктида, заплашвайки разрушително покачване на морското равнище.

По-топлата атмосфера задържа и повече влага, което води до по-обилни валежи.

Лидерите, които се срещат в Обединените арабски емирства за конференцията COP28 от 30 ноември до 12 декември, ще трябва да обсъдят доклад за напредъка на световните ангажименти към Парижкото споразумение, след като големи научни доклади показаха ясно, че светът е далеч от поставените цели. Въглеродните емисии – главно от изкопаеми горива – продължават да се увеличават, когато трябва да бъдат намалени наполовина през това десетилетие.

Хората по цялата планета се сблъскаха с горещи вълни и суши тази година, като тежки наводнения удариха САЩ, Китай и Индия. Докладът предупреждава, че човечеството е навлязло в „неизследвана територия“ със затопляне, което застрашава живота на Земята.

„Веднъж преминати, тези повратни точки могат да променят нашия климат по начини, които може да са трудни или невъзможни за обръщане“, твърди Уилям Рипъл, професор в държавния университет на Орегон.

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети жега, слънце
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети