Нено Димов: В МОСВ няма заявление за превоз на отпадък от Италия за България
Трябва да сме непримирими към всякакви форми на нерегламентирани практики по изгаряне на отпадъци, заяви Ивелина Василева от ГЕРБ
В МОСВ не е постъпвало заявление за съгласие за превоз на отпадък с жп транспорт от Италия за България. Това заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов в Народното събрание.
По настояване на БСП депутатите изслушаха министъра за отпадъците. Димов коментира информация за транспортирането на стотици тонове неясен отпадък с крайна точка България.
Министърът поясни още, че МОСВ не е уведомявано от италиански власти за задържан отпадък, за който се смята, че трябва да бъде изгарян в страната ни.
"Съгласно чл. 3 от Регламент на Европейската общност от 2006 г. превозите на отпадъци могат да бъдат обект на процедура по предварителна писмена нотификация и съгласие или да се извършват в съответствие с общите информационни изисквания по чл. 18 от Регламента. МОСВ като компетентен орган по тези регламенти издава предварителна писмена нотификация и съгласие за трансграничен превоз на отпадъци. На този етап контролът е предварителен и по документи. Стриктно се следи да не се превишава годишно позволеният капацитет на получаващите отпадък инсталации съгласно разрешителните документи по Закона за управление на отпадъците или комплексното разрешително. На основание чл. 98 от Закона за управление на отпадъците се забраняват превозите на отпадъци за Република България, предназначени за обезвреждане. Забранени са и тези, които са в количества, надвишаващи сумарно половината от годишния капацитет на инсталацията, определена в документа за извършване на дейности с отпадъци за съответната календарна година, когато става дума за изгаряне или съвместно изгаряне с ополозотворяване на енергията. Предмет на общи информационни изисквания от така наречения зелен списък не подлежат на разрешителен режим от страна на МОСВ", заяви министърът.
Димов отбеляза, че по закон, контролът при осъществяване на трансграничен превоз, се осъществява чрез директора на РИОСВ, митническите органи, органите на ГД" Гранична полиция" и на "Пътна полиция", длъжностни лица на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" и Изпълнителна агенция "Морска администрация".
Той уточни, че в случай на съмнение за съответствие на товара и съмнение на класификацията на вида отпадък, лицата, участващи в контролната проверка, незабавно уведомяват директора на РИОСВ за вземане на решение по класификацията на отпадък.
"Съгласно Закона за управление на отпадъците при констатиране на нарушение на регламент или незаконни превози, отделни контролни органи са упълномощени да налагат санкции", каза още министърът.
Остава впечатлението, че се крие информация от хората за отпадъците. Това каза народният представител от ПГ на "БСП за България" и член на Изпълнителното бюро Манол Генов в представяне на мотивите за изслушването на министър Нено Димов за отпадъците. "В медиите непрекъснато се излъчват репортажи за едни бали с боклуци. Не става ясно за българина какво има в тях. Миналата седмица имахме няколко силни момента по този повод. Бе искано от Изпълнителната агенция по околна среда да представи на българската общественост списък с фирмите и компаниите, които внасят отпадъци в България. За 2017 г. и 2018 г. изпълнителната агенция отказа такава информация, с претекста, че тя не била обществено значима. След обжалване в Административния съд имаме решение, че такава информация трябва да бъде представена", заяви Генов.
"Трябва да сме непримирими към всякакви форми на нерегламентирани практики по изгаряне на отпадъци. Това включва и нерегламентирано депониране, нереглемантирано внасяне и изгаряне на отпадъците", отговори председателят на Комисията по околна среда и води и депутат от ГЕРБ Ивелина Василева.
"Благодаря на колегите от БСП за това, че предизвикаха изслушване по тази актуална и изключително важна и вълнуваща всички нас и обществото тема. Става въпрос за притеснения, свързани със средата, в която живеем. Въпросите, касаещи околната среда, стават все по-значими и чувствителни за обществото и няма как да не е така, защото те са пряко свързани със здравето на хората. Г-н Димов представи информация, свързана и с конкретния повод за разискванията и по политиките, провеждани от МОСВ. Благодаря ви за информацията г-н Димов. Мисля, че много важен акцент в това беше и стремежът да се съблюдава законодателството от гледна точка на йерархията на управлението на отпадъците, прилагането на най-добрите практики и най-добрите налични техники с цел да повишим процентът на предотвратяване образуване на отпадъците, рециклиране и повторна употреба. Това е фокусът, върху който трябва да насочим усилията си", заяви Василева.
По думите ѝ рисковете от изгаряне на отпадъците са свързани с потенциално замърсяване на въздуха.
"Що се отнася до изгарянето - мисля, че всички ние сме наясно с факта, че това е възможност, която допуска европейското законодателство. Възможност за генериране на електро и топлоенергия. То трябва да става само и единствено при съблюдаването на най-строгите изисквания и прилагането на най-строгите стандарти", допълни още Василева.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/neno-dimov-v-mosv-ne-e-postapvalo-zayavlenie-za-saglasie-za-prevoz-na-otpadak-s-zhp-transport-ot-italiya-za-balgariya/
Коментари (0)
Добави коментар