Студенти не могат да си платят тока в общежитията: Хладилник, две лампи, духалка - 450 лв.
В студентските общежития токът е промишлен, тъй като нямат статут на жилищни сгради, а са към университетите
Колосални сметки за ток за декември са изненадали студентите, обитаващи университетските общежития. Причината - жилищните сгради към вузовете всъщност са регистрирани на свободния пазар като всеки бизнес, пише „24 часа“.
450 лв. за тока в стаята си ще трябва да плати Джем Осман например. А в блока на Софийския университет, който обитава студентът, има и други подобни сметки. Той използва само хладилник, лаптоп и рутер за интернет, както и електрическа духалка, понеже парното не топли. С останалите разходи за наем, вода и ток в общите части сметките му за декември стават близо 500 лв. Стаята, за която Джем ще трябва да плати 450 лв. за септември, е с около 16 кв. м площ.
За шокиращата сметка за ток студентът разбрал от домакинката на общежитието. Нейният съвет бил да си спре хладилника и да го замени с кошница на прозореца, където да съхранява храната си.
“Причината за високите сметки е един път увеличението на електроенергията в пъти и втори път това, че общежитията са небитови потребители”, коментира пред “24 часа” ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
Университетът обаче нямало как да помогне на студентите, тъй като неговите разходи за електроенергия също са се повишили – от 1 на 3 милиона годишно.
“Няма как да отделим от перо, което не съществува, за да подпомогнем студентите. Това може да стане на държавно ниво и в момента се правят такива опити”, обясни проф. Герджиков. Разговорите между университета, енергийните дружества, правителството и парламента обаче все още били на начална фаза. Независимо какъв ще е резултатът от тези разговори обаче, сметките за декември ще трябва да бъдат платени от студентите. Като им се дава възможност това да стане разсрочено. А в Поделението за социално и битово обслужване, което отговаря за общежитията, били наясно със ситуацията и обещали да не гонят студентите от стаите.
Единственото решение на проблема е своеобразен параграф 22. За да може да се ползва битов ток в общежитията, те трябва да променят статута си на жилищни сгради, обясни Антонио Стоичков от студентския съвет на СУ. “Така обаче ще се увеличи данъкът, и то над 10 пъти, което ще се отрази на наемите.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/neposilni-smetki-za-tok-i-za-studentite--plashtat-450-lv-za-16-kv-m-staya/