Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Николов: Регистърът на бомбоубежищата ще се актуализира на две седмици (СНИМКИ)

Общество

Николов: Регистърът на бомбоубежищата ще се актуализира на две седмици (СНИМКИ)

Николов: Регистърът на бомбоубежищата ще се актуализира на две седмици (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:

По думите му в метрото могат да се укрият до 900 хил. души

„Oбщо 292 са скривалищата и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние в момента“. Това обясни директорът на „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов.

По думите му в момента  текат интензивни проверки и указанията са да се увеличи броят им.

„Веднъж на две седмици ще се прави актуализация на регистъра на укритията.“, допълни той.

Главен комисар Николов уточни, че след 60-те години насам, всяка сграда, особено панелните, имат за всеки вход укритие.

„Това са хиляди укрития, които могат да бъдат използвани от гражданите“, каза той и препоръча на собствениците на сградите да почистят входовете на укритията.

 „В нашите градове всеки един сутерен, подземен етаж може да бъде използван за такива цели“, каза той.

734 са подобните обекти в цялата страна - те са разделени като собственост на три - държавна, частна и общинска. Тук не се включват мазета, сутерени и други противорадиационни укрития в жилищни сгради и училища.

„В София нещата са по-добре заради наличието на метрото, където могат да се укрият до 900 000 души.“, според комисар Николов обаче в положение на война населението се евакуира.

Николов провери пред журналисти Обект 305 на улица „Слатинска” в София, за да покаже как трябва да изглежда едно годно за употреба убежище.

БГНЕСБГНЕС

БГНЕСБГНЕС

БГНЕСБГНЕС

БГНЕСБГНЕС

„Това скривалище е строено през 40-те години на миналия век по норми, които вече не са такива. Трябва да се разпишат нови норми, защото повечето укрития са строени по т.нар. „съветски норми”, които вече не съществуват. Трябва да вземем решение дали държавата ще инвестира в това нещо, дали ще ги даде на общините, дали ще се използват за фитнес зали, за кафенета“, каза още началникът на ГД ПБЗН.

„Конкретни мерки за защита на населението при авария в атомна централа извън България са разработени от властите у нас“, подчерта още той.

Николов обясни и стъпките:

- При евентуално изхвърляне на радиоактивен облак, движението му се следи от Държавна агенция за ядрено регулиране, ГД ПБЗН и НИМХ, които разработват климатични модели;

- След като се определи траекторията на облака, населението, което евентуално може да бъде засегнато със застрашаващи здравето нива на радиация, се евакуира;

- За останалите граждани, които не могат да бъдат изведени, Министерството на здравеопазването определя в кой момент започва профилактика с йодни таблетки и с каква доза;

- Персоналните мерки за защита на населението след това са максимално уплътняване на врати и прозорци и носене на защитни маски. По думите на Николов предпазни средства тип FFP2 са напълно достатъчни;

Преди ден беше публикуван списък с колективните средства за защита - скривалища и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние. Предоставена беше и информация за тяхното местонахождение.

Преди седмица стана ясно, че всички те ще бъдат включени в електронен регистър. Разработва се и мобилно приложение за сигнализиране за различни видове опасности, като пътнотранспортни произшествия или наводнения.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети