НОИ осигурява е-достъп на работодателите с данни за изплатените компенсации
Електронното обслужване на НОИ става все по-предпочитано, сочи проучване на Алфа Рисърч
Работодателите могат да ползват електронна услуга, чрез която се предоставя информация за изплатените компенсации по реда на Постановление на Министерски съвет № 55 от 30 март 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредно положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ).
Информацията съдържа данни за работниците и служителите, на които е изплатена компенсацията, броя на работните дни и месеца, за който се изплаща, размер на компенсацията и на осигурителните вноски, дата на плащане.
Електронната услуга е достъпна чрез интернет страницата на НОИ.
Ограничаването на социалните контакти и изискването за дистанция между хората се оказва с пряк ефект върху работата на Националния осигурителен институт (НОИ) и формите за достъп до услугите му. Това показват резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено от Алфа Рисърч през април т.г., съобщха от института.
Данните сочат, че преди въвеждането на ограничителните мерки съотношението между посещенията „на място“ и достъпа до интернет страницата на НОИ за получаване на желаната услуга е било две към едно. Около 50% от ползвалите услугите на НОИ посочват първата опция, а 25% се поставят в другата група. След промяната на ситуацията обаче в предпочитана форма за контакт с института се превръщат онлайн справките и административните услуги, като съотношението се запазва същото, но вече в полза на дистанционния достъп. И в двата случая около 25% от анкетираните са посочили, че ползват и двата начина за обслужване.
Удовлетвореността на клиентите при двете форми на обслужване е сходна, като отчетливо доминират положителните оценки. Посещението на място се оценява изцяло позитивно от над 50% от анкетираните, а недоволните са само 9%. При електронните услуги напълно удовлетворените се позиционират на същото ниво, докато отрицателните оценки намаляват значително до 5%. Софиянци са най-активните потребители на електронните услуги, а жителите на селата остават привърженици на обслужването на място.
Информацията, която НОИ предоставя на своите клиенти, е достъпна, ясна и изчерпателна. Това е друг от основните изводи на проучването. Най-позитивна е оценката на клиентите за достъпността на информацията за предоставяните от институцията услуги. Изцяло удовлетворени са 43% от запитаните, още 36% са донякъде съгласни с това твърдение, 11% са се сблъскали с трудности при намирането на необходимата им информация. Без мнение са около 10%.
Относно яснотата на предоставяната информация отговорите с позитивна нагласа са близо 80%, неудовлетворението е около 14%, без мнение са 6%.
С най-висока доза критичност към задоволяването на нуждата им от специализирана информация се отнасят клиентите на НОИ по отношение на индикатора “изчерпателност”. Около 15% от анкетираните считат, че не са получили пълния обем от търсената информация. Напълно и частично удовлетворените отново надминават границата от 77%.
И по трите индикатора най-голямо удовлетворение демонстрират хората над средната и в пенсионна възраст. С положителна оценка са най-вече жителите на по-малките градове и тези, които ползват по-често електронните услуги на НОИ. По-критични остават столичани и по-високо образованите, въпреки че и при тях позитивните оценки доминират значително.
Предоставяните в териториалните поделения на НОИ услуги се оценяват позитивно, като удовлетвореността от обема, качеството и количеството им е съответно 32%, 32% и 35%. Към тях се добавят и между 38% и 49% по-скоро положителни оценки. Скептиците са в диапазона 8%-10%.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/noi-osiguryava-e-dostap-na-rabotodatelite-s-danni-za-izplatenite-kompensatsii/
Коментари (0)
Добави коментар