Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Нов здравен проект срещу опасността от заразни заболявания

Общество

Нов здравен проект срещу опасността от заразни заболявания

Нов здравен проект срещу опасността от заразни заболявания - Tribune.bg

Ще изследват съвременните инфекции и имунното състояние на българите

„Проектът е шанс за българското здравеопазване и за българското общество, защото проблемът – заразни болести изобщо не е решен. Всички сме наясно какво се случва в момента. И то става въпрос не само за нововъзникващи, възвръщащи се инфекции, но и за такива рутинни инфекции като морбилито, които би трябвало да са ваксинопредотвратими. Този проект ще ни помогне да се справяме по-бързо и по-добре, да предотвратяваме опасността от заразни заболявания.“ Това каза за Tribune.bg проф. Мария Николова във връзка с проекта „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология“.

Чрез проекта ще може да се направи профил на населението – да се знае какво е реалното покритие на имунизациите, какъв е общностният имунитет, кои инфекции и вируси могат да се окажат сериозни заплахи, кой как би реагирал на различните инфекции.

„Втората част на проекта – инфекциозната имунология касае да разбираме по-добре индивидуалния имунен отговор срещу патогените и да разработим средства, които да го подобрят. Това е двустранен процес – от една страна е патогенът и ние трябва да го познаваме и изследваме, от друга страна е отговорът на организма, който се заразява, и там има много какво да се направи“, обясни проф. Николова.

Проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта и проф. д-р Мария Николова, зав. отдел „Имунология”, НЦЗПБ, координатор на проекта представиха стратегическата цел на проекта, свързана с бърз и ефективен трансфер на данни от значимите изследвания в областта на инфекциите и имунния отговор към медицинската практика за нуждите на индивидуалното и общественото здраве.

Общата стойност на проекта е 23 638 258 лв., а периода за реализацията му е 10.08.2018 г. - 31.12.2023 г.

Очакванията са да може успешно да се противодейства и да се предотвратят епидемични взривове от нововъзникващи и непознати патогени. Това ще позволи и избор на най-добрата профилактика на социално значими инфекциозни заболявания. Ще се изследва и до каква степен България е засегната от антибиотичната резистентност.

Така например, когато дойде грипната вълна, вече ще знаем кой щам е, откъде идва и съответно да определим най-добрата терапия, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, който уточни, че сега пробите се пращат в лаборатория във Великобритания.

Друга възможност, която проектът ще даде, е да бъдат изследвани хората за различни социално значими болести.

По думите на проф. Кантарджиев в момента у нас не се знае какъв е реалният обхват на имунизациите и колко от тях са фиктивни – само на хартия.

По проекта ще бъде изграден и научноизследователски комплекс. Ще бъдат оборудвани две помещения с ниво 3 на биологична защита, което е за най-опасните вируси. Сега в България има само едно такова в рамките на националния център и е за туберкулозна защита. Ще се купи и високочувствителен микроскоп, с който ще могат да се откриват не само досега съществуващите микроби, но и непознати, мутирали микроби. Ще има още няколко високоспециализирани лаборатории, биологична банка, модерен учебен корпус. Амбицията е центърът да се ползва и от останалите съседни страни. Основните разходи – над 70 на сто от средствата, ще са за техника, софтуер и база.

Автор: Андреа Драганова


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати