Няма нови положителни проби за Африканска чума по свинете
В България популацията на основния източник – дивите свине, е нараснала двойно през последните години
„Африканската чума в България до момента е констатирана в едно населено място - в лично стопанство в село Тутраканци, тип заден двор, в който се отглеждаха седем животни. При четири от животните настъпи смърт. След това на 31 август се констатира заболяването. В момента извършваме надзор и всички взети проби от населените места, които са в 10- и 20-километровата предпазна зона. Те са с отрицателен резултат.“ Това каза за Tribune.bg д-р Петя Петкова - заместник изпълнителен директор на Българска агенция по безпасност на храните (БАБХ). Тя взе участие в семинар на тема „Планове за спешни действия, биосигурност и контрол срещу Африканска чума по свинете”.
„Продължаваме да информираме обществото за заболяването и е важно да се докладва всеки съмнителен случай. Така че, наистина апелираме към всички в случай на някакво съмнение, подозрителни признаци при домашни или диви животни, веднага да се свържат с компетентните органи“, призова тя.
Рестриктивните мерки са наложени до 30 октомври 2018 година и при отрицателни резултати при надзора от страна на БАБХ, те ще бъдат отменени.
Освен в България, болестта е открита в Белгия, Чехия, Полша, Естония, Литва, Латвия, Унгария и Румъния.
„В Румъния положението е изключително тежко. Вече имат над 1020 констатирани огнища при домашни свине, имат констатирани случаи и при диви животни, така че трябва да бъдем изключително бдителни за евентуално нахлуване и нови случаи в страната ни“, категорична е д-р Петкова.
На този етап няма разработена ваксина за превенция на заболяването и затова изключително важна е профилактиката, както и контролирането на популацията на дивите свине, прекъсването на контакта между домашни и диви животни и поддържане на високо ниво на биобезопасност. Като изключителен риск се определя храненето с кухненски отпадъци на животните.
Специален гост-лектор на семинара беше д-р Стен Мортенсен, началник на отдел здравеопазване на животните към Служба по здравеопазване на животните и безопасност на храните в Дания.
„Африканската чума вече даде един ужасяващ ефект върху цялото производство на свинско месо в Европа. Това заболяване, което идва от Африка, през 2007 г. премина в Грузия и започна да се разпространява през Кавказ, Русия и после в Европа“, припомни той.
Според него през следващите години справянето с проблема ще е все по-голямо предизвикателство.
Aфриканската чума по свинете е вирус, който оцелява изключително сполучливо в месни продукти. Той може да бъде открит в добре обработена шунка 8 месеца след приготвянето ѝ.
„Месни продукти както от диви, така и от домашни животни, независимо от обработката, биха били особено рискови за вкарване на вируса в някоя страна“, обясни още експертът.
Д-р Мортенсен сподели датския опит с областта. Страната е решила проблема с африканската чума по свинете като е започнала да унищожава цялата си популация от диви прасета. В момента се предвижда и изграждането на ограда по границата с Германия, за да се спре процеса по миграцията.
В България обаче трудно може да бъдат унищожени всички диви прасета. Причината – за последните седем години популацията им се е увеличила двойно.
„През 2011 г. беше около 45 хил. диви свине, а към момента се дискутира число между 90 хил. и 120 хил.“, каза директорът на Дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите“ в БАБХ Георги Чобанов.
Той допълни, че до момента в лабораторията на Агенцията по храните са постъпили около 1100 проби от диви прасета и още 2000 от домашни, като за щастие всички са отрицателни.
Във връзка с разпространението на болестта във Варненския регион, д-р Чобанов посочи, че големите свинеферми не са засегнати от рестрикциите.
„Засегнати са задните дворове и малките ферми. На 30 октомври трябва да приключи проверката и да се прецени дали да има отмяна на мерките, които са наложени“, каза още той.
Автор: Андреа Драганова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nqma_novi_polozhitelni_probi_za_afrikanska_chuma_po_svinete/
Коментари (0)
Добави коментар