Няма пари, телевизията на БСП приключи
Телевизията на БСП - БСТВ, окончателно прекратява дейността си 5 години след първото си предаване, съобщава „24 часа“. Малцината останали служители били привикани преди десетина дни и са информирани да си търсят работа.
Медията имаше амбицията да отразява на живо всички важни събития, свързани с партията, да прави собствени предавания, да анализира събитията без цензура. Пускането на БСТВ през 2019 г. бе по лична инициатива на Корнелия Нинова - пое го като ангажимент в първата си кампания за лидер. В годините след това неколкократно е изтъквала създаването на телевизията като голямо постижение и изпълнено обещание.
БСТВ гълташе милиони левове от партийния бюджет. Телевизията обаче спря да излъчва още през април 2023 г., когато започнаха и спекулациите, че има сериозен проблем с финансирането и бъдещето ѝ. Последните новини на сайта ѝ пък са от края на юни миналата година.
Тогава от „Позитано“ 20 отхвърлиха слуховете за закриване и обявиха, че спират телевизията само временно – „поради преместване на студиата и техниката в друга сграда“. А екипът излезе в платен отпуск.
Имаше опити дейността на медията да бъде възобновена, но вече липсваха „живи“ предавания и със закъснение се пускаха клипове в Ютуб.
Опити за реконструкция и евентуалното преместване на БСТВ бяха правени на „Позитано“ 20 в помещенията, от които бе изгонен вестник „Земя“. Още преди да бъде завършен ремонтът обаче специалисти предупреждаваха, че нуждите на телевизия изискват специални студия и техника.
Още с излизането в „летен отпуск“ източници от червените обявиха, че това е началото на края за БСТВ - заради големи задължения за електричество, към доставчици и дори за наем на помещенията в бившия хладилен завод на Сточна гара, в който медията се помещаваше до пролетта.
Паралелно с краха на телевизионния проект е подновена и друга стара идея – партийният вестник „Дума“ да бъде преобразуван от всекидневник в седмичник, или направо да е само сайт, разкриха запознати. Идеята и тук е да се спестят разходи.
Дори се говори, че субсидията за вестника е орязана тройно, което автоматично поставя под въпрос съществуването му. Освен това екипът постоянно намалява - за последните 3 години от „Дума“ си тръгнаха, или бяха пенсионирани близо 50% от работещите, които и без това са на минимални възнаграждения.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nyama-pari-televiziyata-na-bsp/