Образователният министър: Комуникативните умения ще останат базови за всеки ученик
До 2030 г. дигиталните умения също излизат на преден план
Комуникативните умения ще останат базови и основополагащи за всеки ученик, но в бъдеще заради взаимодействието с машини, базирани на изкуствения интелект, ще са важни също дигиталните умения, уменията в областта на моделирането и програмирането, изтъкна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на форума „Конкурентноспособност 2030: Ключови компетентности за успех“. Във форума участва и заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен.
„Миналата година по време на българското европредседателство заложихме изучаването на втори чужд език от учениците и сме убедени, че това е необходимо. Но само след десет години ще има достатъчно добри устройства, които ще ни позволят на говорим на всички езици с всички хора“, разясни Вълчев динамиката на средата, която влияе пряко на промените в образователния процес. Според него от най-ранна възраст е необходимо да се изучават дигитална креативност и критично мислене от подрастващите.
„За да направим образованието ефективно, трябва да променим не само учебните програми, но и изпитните програми, както това се случва. Трябва , обаче да се променят и методите на обучение, учителите да се чувстват по-свободни, за да направят обучението интерактивно, а всеки ученик да е активен участник във всеки учебен час“, категоричен е министър Вълчев.
Евродепутатът Ева Майдел похвали Красимир Вълчев за издигането на образованието в национален приоритет, но поиска и обществото да подкрепи тези усилия.
„До 2020 г. всяко българско дете трябва да може да чете и да разбира това, което чете и да нямаме близо 40% функционална неграмотност. Всяко българско дете трябва да може да завърши и своето средно образование“, подчерта в заключение Ева Майдел.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/obrazovatelniyat-ministar-komunikativnite-umeniya-shte-ostanat-bazovi-za-vseki-uchenik/
Коментари (0)
Добави коментар