Официално за COVID-19 у нас: 34 нови случая на заразени, няма починали през последното денонощие
Новите случаи на заразени с коронавирус у нас за последното денонощие са 34. Така общият брой достигна 2627. 8 от новозаразените са настанени в болници. Излекувани към днешна дата са 1390, като 68 за последното денонощие.
Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева по време на пресконференция. Оказа се, че в цифрите, представени на Единния информационен портал за коронавируса в България, има леки разминавания. По тази причина се даде и пресконференция в здравното министерство, за да бъдат изчистени неточностите.
До момента са направени 87 890 PCR теста. На сайта е показано, че са направени 223 нови теста, но те всъщност са 1276. Това е така, защото не са отчетени резултатите от тестовете, направени след 16 часа вчера до 00.00 на вчерашния ден.
Към 4 юни починалите са общо 149. Реалният им брой обаче е с 10 повече – 159. За последните 24 часа няма починал пациент.
„10-те нови случая са на починали пациенти през месец април и началото на май, когато част от болниците не са докладвали съответните случаи за починали пациенти“, обясни Жени Начева.
Всички от починалите са били с придружаващи заболявания.
Що се отнася до медицинския персонал – 286 са заразените. Няма нови случаи в рамките на този ден. От тях лекарите са 97, сестрите 104, санитарите 54 и друг персонал 31.
Разминаването в данни, изнасяни до момента, и това, което се виждаше тази сутрин в сайта, Жени Начева обясни с нуждата от време за изграждане на система - внедряване, тестване и същинска работа. Тя обясни, че е имало данни, които се събират и ръчно, а всички институции - болници и лаборатории, които подават данни, са събирали данни по различен начин. По думите ѝ освен това информацията и критериите за COVID-19 са се променяли във времето и то не само в България, а и във Великобритания, Белгия и други страни.
Човешкият фактор не може да се пренебрегне. Трябва всички, подаващи данни в системата, да се стиковат, както и да подават данни по един и същи начин и по едни критерии, заяви тя.
„В момента в системата работят и имат достъп 77 заведения за болнична помощ, 144 лаборатории, от които одобрени от Министерство на здравеопазването - 32, които извършват диагностика с PCR тестове”, посочи Жени Начева.
„Днес се направи анализ къде е станала тази разлика в числата. През април една част от болниците са влизали в системата. Това са най-натоварените болници и именно те са правили грешката да не качат 1-2 случая, защото са приемали друга причина за смъртта. След изясняване на лабораторния резултат обаче е ставало ясно и оттам е идвала разликата”, обясни проф. Тодор Кантарджиев.
„Който не работи, той не греши. Министерството на здравеопазването няма никакъв интерес, ние, които три месеца работим в тази система, да лъжем дали изследванията са 1 200 или 1 250 и дали умрелите ще са с 10 повече или по-малко. Сега просто се виждат пропуските”, обясни още той.
За улеснение на медиите, вече ще се изготвя и предоставя справка, това обясни Жени Начева като "поемане на ангажимент" от страна на МЗ. По този начин ще се поправят и коригират грешките.
„Всеки ден ще подготвяме кратко съобщение за медиите във връзка с коронавирусната обстановка“, заяви тя.
По думите ѝ така няма да се създава объркване. „След 00.00 часа на 7-и, ще са данните за 6-и – предходния ден“, поясни тя.
„Днес за първи път се промотира тази информационна система и първото, което искам да кажа, е, че щеше да буди голямо учудване, ако нямаше разминаване с числата, след като методиката на събиране на данните е едно по електронен начин, свързан с обучението на персонала и болници, а другото беше – начинът с бързите съобщения по телефон и на хартиен носител“, добави още проф. Кантарджиев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/ofitsialno-34-novi-sluchaya-na-zarazeni-u-nas-nyama-pochinali-prez-poslednoto-denonoshtie/
Коментари (0)
Добави коментар