Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Омбудсманът скочи срещу скъпите е-бележки за ученици. Настоява да станат безплатни

Общество

Омбудсманът скочи срещу скъпите е-бележки за ученици. Настоява да станат безплатни

Омбудсманът скочи срещу скъпите е-бележки за ученици. Настоява да станат безплатни - Tribune.bg
Снимка:

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати нова препоръка заради проблемите с медицинските извинителни е-бележки на учениците, в която поиска от здравния министър проф. д-р Христо Хинков, председателя на ресорната парламентарна комисия проф. Костадин Ангелов и шефа на Българския лекарски съюз Иван Маджаров издаването им да стане абсолютно безплатно за родителите като бъде включено в пакета здравни дейности, гарантирани от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Освен това проф. Ковачева настоява да бъдат намерени спешни решения - личните лекари и болничните заведения да проявят разбиране и да не вземат такси за издаване на тези бележки или те да бъдат минимални, напр. на цената на потребителските такси.

Поводът за тази препоръка са нови жалби и сигнали от родители до институцията на омбудсмана заради наложилата се противоречивата практика за определяне на таксите, събирани от личните лекари за издаването на електронна извинителна бележка за отсъствията на учениците по здравословни причини.

„Известно е, че в началото на новата учебна 2023/2024 година три министерства обявиха въвеждането на новата електронна извинителна бележка за извинение на отсъствията на ученици, като публично обявената цел беше да се спести време, средства и разнасяне на хартиени бележки. Въпреки обаче автоматичното извинение на отсъствията в електронните дневници на училищата, което позволява свързаните системи на учебните заведения и личните лекари, на практика не се получи точно така“, допълва общественият защитник.

Проф. Ковачева подчертава, че още в първата й препоръка е сигнализирала, че „издаването на бележки не попада в основния пакет дейности, които се покриват от бюджета на НЗОК" и още тогава се съобщаваше за различни такси, които личните лекари си определят сами, напр. от 2 до 10 лв., но в новите жалби на родителите вече се съобщава за драстично по-високи нива на сумите.

„Особено за многодетни родители и за родители в по-тежко финансово положение това се превръща в значително затруднение“, категорична е Диана Ковачева.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети