Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Онлайн платформа за културното и природното богатство на България ще заработи до края на годината

Общество

Онлайн платформа за културното и природното богатство на България ще заработи до края на годината

Онлайн платформа за културното и природното богатство на България ще заработи до края на годината - Tribune.bg
Снимка:

Проф. Оля Харизанова: Искаме да срещнем поколенията, за да предадат помежду си онова, което носят като ценност

До края на годината ще бъде създадена първата онлайн интегрирана информационна платформа, която ще разкрива и популяризира огромното културно и природно богатство на България, съобщава БНР. Платформата е част от мащабен проект, свързан с изграждането на съвременна научноизследователска база за новите технологии в индустрията.

Проектът обединява усилията на учени от четири университета, шест института на БАН, Регионалния исторически музей и Националната библиотека, разказва неговият ръководител и бивш ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев.

Лабораториите и учебните зали ще се помещават в сграда, стопанисвана от Софийския университет, която ще бъде напълно обновена и ремонтирана.

„За първи път се обединяват учени от толкова различни специалности. Те са обединени от общата задача да подпомогнат по-доброто познаване и използване на културно-историческото наследство на България“, изтъква проф. Илчев.

Проектът е на стойност близо 30 милиона лева, като над 90% от средствата са европейско финансиране, осигурено в рамките на оперативна програма за образование и наука „За интелигентен растеж“.

Средствата се предоставят за изграждането на модерна материална база, която ще бъде използвана за научни изследвания. Предвижда се изграждането на учебни зали и помещения, сред които и най-голямата лаборатория за виртуална реалност в София.

Центърът за върхови постижения „Наследство БГ“ ще се помещава на улица „Гурко“ срещу Кукления театър в столицата. Той разработва методология, чрез която да се оценява икономическата стойност на образци на културното ни наследство.

„Разработва се интерактивна карта на изкуствата в България. Интересна е и виртуалната история на българската литература“, посочва проф. Оля Харизанова, координатор на проекта „Наследство БГ“, в рамките на който ще се реализира и онлайн платформата за културното и природното богатство на България.   Проектът „Наследство БГ“ предвижда още дейности като дигитализацията на документалното наследство на Националната и университетската библиотека; създаване и поддържане на 24-часова програма на Национална образователна телевизия; реставрация на банята в „Овча купел“.

Вече са подписани са и договори с различни общини в цялата страна. Сред тях е и Кюстендил, където ще бъде основан и първият ученически клуб „Наследство БГ“. Наесен в града ще бъдат представени и първите резултати от извършената до момента научна работа.

„Колко много неща има нашата страна и колко малко знаем за тях. Искаме да срещнем поколенията и да им създадем условия да предадат помежду си онова, което носят като ценност“, подчертава проф. Оля Харизанова, координатор на проекта. 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети