Отбелязваме 77 години от спасяването на българските евреи
София почита достойните българи с цветя на Паметника на спасението
10 март е датата, на която си спомняме историческо събитие, дело на целия български народ, за спасяването на близо 50 000 български евреи. Това е и датата, на която в България почита жертвите на Холокоста.
На 10 март 1943-та година е спряно депортирането към концентрационните лагери на нацистка Германия на евреи, които обитават българска територия. Около 11 400 евреи от Беломорска Тракия и Македония не са спасени.
В края на 1940 година, още преди България да се е присъединила към Тристранния пакт, парламентът гласува Закона за защита на нацията. Една от неизменните клаузи е депортацията към "трудовите" лагери. До 1943 г. на страната на евреите се обявява голяма част от обикновеното население у нас, както и голяма част от българските политици и интелектуалци.
На страната на евреите застава Пловдивският митрополит, по-късно патриарх, Кирил. Той заявява, че ще тръгне с тях, ако се случи депортиране. На 9-ти срещу 10-ти март 1943 г. в Пловдив е осуетено първото изпращане и до депортиране не се стига.
София почита достойните българи с цветя на Паметника на спасението, намиращ се в парковото пространство между Националната художествена академия и сградата на Народното събрание. Церемонията се провежда в присъствието на кмета на град София, г-жа Йорданка Фандъкова, заместник-министъра на външните работи и национален координатор за борба с антисемитизма, Георг Георгиев, посланик Пламен Бончев, ръководител на българската делегация в Международния алианс за възпоменание на Холокоста, председателя на Организация на евреите в България „Шалом“ – доц. д-р Александър Оскар д.м. и Н. Пр. Йорам Елрон, посланик на държавата Израел в България.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/otbelyazvame-77-godini-ot-spasyavaneto-na-balgarskite-evrei/
Коментари (0)
Добави коментар