Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Партиите против увеличаване за здравната вноска, настояват „Здравеопазването“ да не се политизира

Общество

Партиите против увеличаване за здравната вноска, настояват „Здравеопазването“ да не се политизира

Партиите против увеличаване за здравната вноска, настояват Здравеопазването да не се политизира - Tribune.bg

Трябва ли да се увеличи здравната вноска, за да се подобри качеството на здравеопазването. Този въпрос беше поставен на политиците от експерти и бизнес в сферата на Здравеопазването по време на годишното събитие Powers Summit 2022.

Категорично ГЕРБ е за запазване на размера на здравната вноска от 8%, коментира проф. Костадин Ангелов – депутат от ГЕРБ.

„България има сравнително добър достъп до здравеопазване, има обаче места, където има проблем с достъпа, затова сред предложенията ни е да има мобилни поликлиники и аптеки. По отношение на вредностите – наднорменото тегло и тютюнопушенето – 30% от децата са със затлъстяване, това е изключително опасно, то води до много други заболявания. Голяма част на смъртността от ковид в България се дължеше на такива рискови фактори“, коментира проф. Ангелов.

От ГЕРБ настояват и за часове по здравно образование в училище.

От ПП също не подкрепят питане на здравната вноска.

„Дълги години сякаш сме се придържали към мисълта, че с едни и същи усилия ще постигаме различни резултати. За съжаление, ние имаме една наследена от повече от 20 години система, че пациентите доплащат. Трябва да не се увеличават данъците, но да се преразпределят средства, да се реформира системата“, каза доц. д-р Антон Тонев от „Продължаваме промяната“.

Според доц. д-р Нигяр Джафер от ДПС е изключително важно да се говори не само за пари, но и за превенция, допълнителна квалификация и подобряване на условията.

„Как да променим онзи фактор, според който България е първа по смъртност – на само по време на пандемията? Високите нива на детска смъртност? Ниската прогноза за продължителност на живота? Българският пациент остава най-късно диагностициран и най-много доплащащ. В България специализацията продължава да има огромен проблем. Това не може да продължи така“, подчерта тя.

„Трябва надпартиен консенсус и конкретни стъпки за здравето. Искрено се надявам „надпартиен консенсус“ да не стане клише като „реформа“, заяви Джафер.

„Виждате, че в партиите поне здравните експерти сме в консенсус“, заяви Илиян Йончев от БСП.

„Аз чух призив за предвидимост и „умни“ инвестиции. Имате пълна подкрепа за това. Точно в това политическо безвремие трябва да надмогнем политическото си его и да намерим баланс, за да се оттласне страната. Личното его отдавна сме надмогнали и си говорим в кулоарите“, подчерта той.

„Здравеопазването не трябва да се политизира“, подчерта и Кремена Кунева от ДБ.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати