Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Празничната серия продължава! Честит Васильовден или Сурваки!

Общество

Празничната серия продължава! Честит Васильовден или Сурваки!

Празничната серия продължава! Честит Васильовден или Сурваки! - Tribune.bg
Снимка:

Васил, Василка и Веселин да почерпят!

Снощи изпратихме старата и посрещнахме новата година. Днес пък е първият празник от 2020 г. – Васильовден. На 1 януари имен ден имат всички, носещи имената Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.

В Българската традиция днес се извършва обичаят сурвакане. При него деца (някога са били само момчета) обхождат домовете близки и съседи и сурвакат за здраве с украсена дрянова пръчка.

Първо се сурвака най-възрастният в дома, който в замяна дава парички.

Народът смята дряновото дърво за едно от най-здравите дървесни видове у нас. То е най-ранното разпъпило и разцъфнало дърво, но неговите плодове се берат последни. Те се използват в народната ни медицина.

Празничната трапеза на Васильовден е богата и блажна. Тя се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове. На празничната трапеза, освен новогодишната баница с късмети присъства и свинска пача приготвена от коледното прасе.

В църковния календар днешният ден присъства като Обрезание Господне – отдава се почит пред паметта на Свети Василий Велики и приключва 8-дневният тържествен цикъл на Рождество Христово. Християните вярват, че това е денят, в който 8-дневният Исус е бил обрязан от евреите като символ на завета с Бог.

Св. Василий Велики е един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква.

Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности.

По-късно Василий и неговият по-малък брат Григорий учат в Кесария. В това училище Свети Василий се запознава с Григорий Богослов - негов приятел и съидейник. След това младият Василий продължава своето обучение в Атина, където учи с бъдещия император Юлиан Апостат. Негови учители са прочутите за времето си лектори Химерий и Прохерезий.

След като завършва своето обучение Свети Василий Велики се установява близо до град Неокесария при река Ирис. Там той създава скромно монашеско общежитие. Малко след това към него се присъединява и неговият верен приятел и сподвижник Григорий Богослов. В този манастир те създават своя правилник на монашеския живот, който векове наред е използван в православната църква. Свети Василий си остава един от най-видните апологети на източната църква.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети