Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Представиха учебни симулатори с изкуствен интелект за шофьори

Общество

Представиха учебни симулатори с изкуствен интелект за шофьори

Представиха учебни симулатори с изкуствен интелект за шофьори - Tribune.bg
Снимка:

16%-17% от катастрофите в страната се случват на млади шофьори поради липса на достатъчно опит, посочи зам.-министърът на образованието Деница Сачева

Учебни симулатори за водачи на МПС с изкуствен интелект VOGEL Simulator клас бяха представени в столицата. Това се случи като част от Седмицата за безопасност на движението по пътищата, която се провежда в София, Бургас и Варна и се организира от Института за пътна безопасност.

Симулаторите са последен писък на технологиите и са широко използвани в германските учебни центрове. Имат 7 модула за обучение на начинаещите шофьори, включително гласов асистент и визуализация чрез три LCD екрана. Според данните от Германия симулаторите довеждат до 7% по-висока успеваемост при преминаването на теоретичните изпити и до 22% по-голям успех при практическия изпит.

„Симулаторите са навлезли в обучението вече повече от 10 години в целия Европейски съюз. България изостава, но ние смятаме, че българските институции трябва да предприемат адекватни мерки, за да дадат възможност за използването им“, заяви Богдан Милчев от Института по пътна безопасност.
По думите му симулаторът дава възможност още в ученическа възраст децата да се качат и да управляват автомобил не на село и не на паркинга незаконно със своите родители.

„Имаме градове в България, при които магистралата е на повече от 200 километра. Това означава, че курсистите, които се обучават там няма да се научат на магистрала. Симулаторът е една прекрасна възможност да се изучат правилата – как се кара в реални условия, как се качва на магистрала, как се слиза от нея, какво поведение трябва да имаш на магистрала. Разбира се, могат да се симулират и различни атмосферни условия“, допълни той.
Според Богдан Милчев симулаторът по-скоро ще намали цената на обучението, тъй като не се харчи бензин, няма амортизация на превозното средство и няма нужда от човек, който да ръководи процеса на обучение.

„Същевременно трябва да бъде ясно, че симулаторът не може да замени класическото обучение. Той е една възможност за тези, които са по-плахи, за тези, които имат някакви притеснения или дефицити в подготовката, така че да могат да ги коригират. Ако някой има проблем с потеглянето, може да тренира цял ден как се потегля на този симулатор“, посочи той.
Богдан Милчев отбеляза, че България годишно губи по около 2% или близо 1.8 млрд. лв. от брутния си вътрешен продукт заради пътните инциденти.

"Темата за пътната безопасност е много важна в системата на образованието, както по отношение на общото образование, така и по отношение на професионалното образование. 2500 ученици годишно учат професии, за които се изисква шофьорска книжка. 16%-17% от катастрофите в страната се случват на млади шофьори поради липса на достатъчно опит.“, заяви зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева.

„Трябва да използваме колкото се може повече новите технологии за подобряване на пътната безопасност. Всяка мярка, която може да допринесе за подобряване на пътната безопасност, трябва да бъде приветствана“, заяви от своя страна зам.-кметът по транспорта на Столична община Дончо Барбалов.
Инициативата ще продължи в Бургас между 19 и 24 юли, а между 25 и 30 юли ще се пренесе във Варна.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети шофьор, обучение

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети