Преводачът на папата у нас: Светият отец уважава България, българските светци и православната ни църква
Има специално отношение към Светите братя Кирил и Методий, споделя монсеньор Страхил Каваленов
Апостолическата визита на папа Франциск у нас ще е събитие, за което ще се говори още дълго. То развълнува не само католическата общност у нас. Неотлъчно до Светия отец у нас бе и неговият преводач – католическият свещеник Страхил Каваленов. Монсеньор Страхил Каваленов служи в две енории – във Велико Търново и Габрово. Израснал е в София, като не е от семейство на католици.
„Завършил съм НГДЕК „Свети Константин Кирил Философ”, след това следвах и завърших история в Софийския университет, а след като открих свещеническото си призвание, като съм следвал в Полша, в Краков, в папската духовна академия и също в Рим, в Латеранския папски университет, където се и дипломирах”, сподели пред кореспондентът на БГНЕС от Велико Търново енорийският свещеник Страхил Каваленов.
Каваленов пристига преди 10 години във Велико Търново и поема енорията "Блажена Дева Мария на броеницата". Избран е и за генерален викарий на Никополската католическа епархия. Католическата църква у нас решава да стане преводач при апостолическата визита на папата.
„Така наречената епископска конференция, която е съвещателен орган на католическите епископи в България, просто определи мен да изпълнявам тези функции на преводач на светия отец”, посочи той.
Личното впечатление на монсеньор Каваленов е, че Негово Светейшество изключително уважава България, българските светци и православната ни църква.
„Светите братя Кирил и Методий – двама светци, които той много уважава, защото те великолепно се вписват в неговото учение за мостовете, за диалога, за общуването между хората от различни култури с общата цел – благото на човечеството! Светият отец нарече българският патриарх Божи човек, свят човек, беше изключително доволен от своето общуване с него!”, заяви монсеньор Каваленов.
По думите му, папата е с голямо сърце и се отнася с внимание към всеки един по света.
„Това е стилът на папа Франциск, който го прави много достъпен и който самият се интересува от другия човек и от другите, като група, като общност, като народ! Така, че това го прави много популярен и много добре приет, включително и в България, където бяхме свидетели на това топло посрещане, не само от католиците, но и от нашите православни събратя”, заяви енорийският свещеник.
За призива на папа Франциск българите да отворим сърцата си към бежанците, монсеньор Каваленов не открива противоречия с библейските послания: „Те са думи на нашия Господ Исус Христос – да сме съпричастни с онзи, който страда”.
След като папа Франциск отпътува от България, монсеньор Каваленов отново е при миряните в старинната католическа църква във Велико Търново, където посрещна гости от Италия.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/prevodachat-na-papata-u-nas-svetiyat-otets-uvazhava-balgariya-balgarskite-svettsi-i-pravoslavnata-ni-tsarkva/
Коментари (0)
Добави коментар