Принцеса Анастасия от село Габарево
Коя е Елеонора Крюгер и възможно ли е да е изгубената руска принцеса?
В центъра на България, в Подбалкана, недалеч от Казанлък, се е сгушило село Габарево, в което, твърди се, в погребана най-голямата тайна на Руската империя, съобщава Нова ТВ.
След Февруарския преврат през 1917 г., последният руски цар - Николай II, е заставен да се оттегли от престола. Изпратен под домашен арест със съпругата, 4-те си дъщери и единствен син - най-малкото дете, наследникът на царската корона. Година по-късно, вместо дадени на съд, последните представители на династията Романови, са отведени в Екатеринбург, а там брутално разстреляни. Според историците - от местните уралски болшевики.
Мистерията около най-малката царска дъщеря - Анастасия, витае отдавна. Слуховете за спасилата се от екзекуцията руска принцеса, са пресъздадени във филм от 1956 г. Бившият пловдивски следовател - Благой Емануилов, вярва в историята повече от всеки друг. 15 години от живота си посвещава на събиране на доказателства, но заради една българска следа.
Според легендата в последните си дни възрастен белогвардеец, разкрил че малко преди екзекуцията, царска заповед му наредила да изведе от Русия престолонаследника и най-малката царска дъщеря. Заминали за Одеса, но болшевики ги открили и стреляли по тях. Спасили се през Черно море в България, където ги скрил в казанлъшко село.
През лятото на 1922 година идват в Габарево 5-6 души, руснаци. Сред тях 21-годишна жена, представяща се за Елеонора Крюгер. Освен аристократичната ѝ осанка, впечатление на местните прави белега на шията и приглушения ѝ глас.
Рускинята от Габарево говори няколко езика, свири на пияно, рисува, разбира от наука, изкуство и култура. Дава уроци на децата в селото. Година след нея в селото пристига и 19-годишен руснак. Не се познават, но скоро г-жа Нора, както я наричат, го приютява на квартира в дома си. Грижи се за него. Докато 7 години по-късно, болнавият, необщителен Жорж умира. Със симптоми сходни с тези на хемофилията. Болестта, от която страдал княз Алексей.
В Екатеринбург, Романови са настанени в Ипатиевата къща. Имот конфискуван от собственика му - прочут руски инженер. Последният руски монарх и семейството му са избити в нейното мазе.
През 1995, в близост до града, е открит масов гроб. Молекулярно-генетичен анализ потвърждава, че това са царските останки. Канонизират ги за мъченици. Погребват ги в присъствието на президента Елцин. А през 2003, в тяхна памет, на мястото на къщата на ужасите е издигнат така наречения „Храм на кръвта“.
Под земята на Габарево ли лежат липсващите две тела? Благой Емануилов пише до екипа на британската съдебномедицинска служба установила произхода на царските останки. Ръководителят - д-р Питър Гил, изразява готовност да помогне, но услугата си има цена.
„Мога да извърша ДНК анализ на вашите кости, но срещу 6160 лири на кост”, преразказва Благой думите на д-р Гил .
Емануилов пише и до БАН. Отговорят, че със средства за това изследване засега не разполагат.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/printsesa-anastasiya-ot-selo-gabarevo/
Коментари (0)
Добави коментар