Принцесата на Йордания: Богатата култура и наследство е връзката между България и Йордания
Дана Фирас разкри, че винаги е била против стереотипите за една принцеса
„Винаги за мен е огромно удоволствие да бъда в България. Прекрасно е, че наистина мога да усетя топлината и гостоприемството на хората тук”. Това заяви пред Нова ТВ принцесата на Йордания, нейно кралско височество Дана Фирас.
„Като принцеса на Йордания наистина имам много работа, не е никак лесно. Принцесите много работят. Тежко им е и се опитват да построят културни мостове с всички страни по света”, посочи още тя.
Дана Фирас разкри, че винаги е била против стереотипите за една принцеса.
„Мисля, че всички ние сме едни много силни, кадърни, работещи жени и не искаме да бъдем откъснати от истинския живот. Това никога не ме е карало да се чувствам добре“, посочи тя.
Фирас е посланик на добра воля на ЮНЕСКО. Тя сподели какво трябва да се види в Йордания и какво е харесала в България.
„Йордания е много древна страна. Ние имаме свидетества за цивилизация, които са на почти 10 000 години. Страната ни винаги се е намирала на кръстопът на различни цивилизации. Имаме свидетелства за хилядолетна история. България също има изключително богата култура и богато наследство, и именно това е връзката на двете държави и приликата между България и Йордания. По време на посещението си в Белчин вчера разбрах, че Света Анна, която е прекарала много време в Йорданската пустиня, тук също култът към нея е силно изразен. Както във вашата страна, така и в нашата всички религии са представени. В Йордания има около 100 000 археологически паметници и може би само около 15 000 са регистрирани, разказа принцесата на Йордания.
Тя сподели още, че тази година в Йордания е имало около 5 млн. посетители от цял свят.
„Туризмът при нас се развива много сериозно през последните години. Увеличава се броят на туристите и се надяваме да достигнем върха, който беше достигнат през 2010 година. Аз лично вярвам, че има толкова много да се види в Йордания, толкова много места от материалното и нематериалното културно наследство, храната. Ние предлагаме на посетителите много повече от това, което те могат да докоснат за седмица“, посочи принцеса Дана.
Тя не пропусна да разкаже също така за своето семейство и съпруга си.
„Моят съпруг е хашемит. Хашемитското семейство управлява в кралство Хиджаз, регионът, който е свързан с Червено море. Преди много, много години, през 1916 година шариф Хюсеин Бин заедно с неговите синове се заселва в региона и изгражда различни монархии в различни части на региона. Крал Абдул I е създал емирството на Йордания и е изградил модерната държава Йордания. Моят съпруг е внукът на принц Саид, който е брат на крал Абдула“, разкри принцесата на Йордания.
По отношение на правата на жените в арабския свят и догмите в Исляма, тя сподели:
„Аз твърдо вярвам в качествата и правата както на жените, така и на мъжете. Те трябва да имат не само равни права, но и равни отговорности. В нашата религия има много лична връзка между човека и Бог. Ние трябва сами да намерим мир в себе си и с другите. Като общество имаме много предизвикателства, пред които сме изправени. Трябва да се справим с правата на малцинствата, с правата на жените и взаимоотношенията с останалите хора, които може би не споделят нашата вяра и техният подход към исляма е различен. Това са много сериозни предизвикателства. Ние сериозно работим в посока на това да бъдем гласът на модерния ислям, на умерения ислям, на истинския ислям. Ние сме умерено войнствени. Много е важно да намериш златната среда. Истинското послание на исляма е мир – мир със себе си, мир с обществото. Ние не можем да се връщаме назад, а трябва да се движим напред“, категорична е йорданската принцеса Дана Фирас.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/printsesata-na-yordaniya-bogatata-kultura-i-nasledstvo-imenno-tova-e-vrazkata-mezhdu-balgariya-i-yordaniya/
Коментари (0)
Добави коментар