Проф. Драганов: Независимо от случилото се по Южното Черноморие, туристи ще има до 10 октомври
Нарушенията се виждат и без наводнения, заяви той
„С просто око се виждат нарушения, без да се ровим в пясъка и без наводнения – как се изливат отпадни води и има незаустени канали. Трябваше да дойде бедствие, за да видим тези тръби. Това е престъпление“, каза по БНТ проф. Румен Драганов, председател на Съвета за оценки и анализи в туризма
„Не може да няма пречиствателни станции. Не може да казваме на министерството на туризма дайте пари. Общините от сега са планирали приходи от паяка и синята зона. Изгониха румънските туристи. Рекламата е ключова, за да привлечеш туриста и да му сложиш скоба. Ако туристите им трябват, за да слагат скоби, не е ОК“, категоричен беше експертът.
„Независимо от случилото се по Южното Черноморие, сезонът продължава и има туристи. Те ще продължат да пристигат като последните ще бъдат до към 8-10 октомври“, обяви още проф. Драганов.
„Не се оправдаха очакванията за свръхсезон. Сезонът обаче се движи много трудно, към момента броят на туристите у нас е с около 9% по-нисък в сравнение с 2019 г. Въпреки това показахме стабилен туристически сектор“, обясни той.
По думите на Драганов ощетените туристи от потопа на морето е около 50 000. „Смятаме не само тези, които статистиката отчита в категоризирана база, но и тези, които са при близки и приятели или на места, които са извън статистиките – каравани, къмпинги. Има числа, които министерството не хваща, а когато има бедствие трябва да се знаят“. Той обясни, че хотелиерите са разчитали на местни хора с техника, на собствени сили и на многото доброволци като оттук нататък трябва да се мисли за превенция и по-добра организация при подобни случаи.
„Ние през 2002 г. имахме жертви в Ахелой, през 2014 г. в Аксаково, ето сега какви прекрасни хора си отидоха. Трябва да преосмислим всяка една наша политика“, заяви Драганов.
Той посъветва хотелиерите, които са се оплаквали от празни шезлонги да помислят за 2024 година
„Има туристическа борса в Лондон като само една община е заявила участие в нея - община Варна. Значи не се интересуват от английския пазар. Варна трябва да каже ние като община за юли и юли плащаме половината от самолетни билети. Имаме пари от туристическа такса, концесии, данъците. Плащат се пари и отиват при „батко и братко“. Хотелиерите да кажат - плащаш 3 дни, стоиш 5 дни“, предложи Драганов. „Имахме очаквания за този сезон, защото туризмът работи много добре, има изключителни инвестиции. Има разминаване в статистиката – според националната има около 4000 места за настаняване, министерството – 24 000, 450 000 легла има само в Слънчев бряг. Това е невъзможно. Ние нямаме статистиката“, аргументира се Драганов и добави, че туризмът е изключителна отговорност.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/prof-draganov-nezavisimo-ot-sl/