Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Проф. Генчо Начев: Като мерки се справяме добре, като дисциплина - има какво да се желае

Общество

Проф. Генчо Начев: Като мерки се справяме добре, като дисциплина - има какво да се желае

Проф. Генчо Начев: Като мерки се справяме добре, като дисциплина - има какво да се желае - Tribune.bg
Снимка:

Според него системата на здравеопазването разполага с достатъчно легла и при необходимост могат да се разкрият инфекциозни отделения и в други болници

„Мисля, че се справяме добре и доказателство за това е, че все още са ограничени случаите – те са 200 за повече от три седмици. Взехме мерки, които цяла Европа каза, че са най-добрите и че до голяма степен това, което правим тук, е пример за голяма част от европейските страни. Като мерки се справяме добре, като дисциплина – има още какво да се желае от всички граждани на България“. Това заяви пред БНТ изпълнителният директор на МБАЛ „Света Екатерина“ проф. д-р Генчо Начев.

Той смята, че системата на здравеопазването разполага с достатъчно легла, така че при необходимост могат да се разкрият в други болници такива инфекциозни отделения, и няма да има недостиг на легла. Но беше категоричен, че трябва да се вземат мерки от всички болници.

Професорът каза, че от болница „Света Екатерина“ са закупили гащеризони, ботуши, имат голямо количество от престилки с карбонова нишка, маски, шлемове, очила.

„Направили сме една карта на движението на пациента от момента на преминаване от вратата на болницата до окончателното му изписване. Очаквам да направим клип, който да качим на нашата страница и който би могъл да се използва и от останалите болници. В този клип се показва как се обличат и как се събличат защитните облекла, защото това не е без значение, а при неправилно боравене може да донесе повече вреда, отколкото полза. Там се обяснява и как се интубира един пациент, който е с положителна проба за коронавирус“, посочи проф. д-р Генчо Начев.

Той разказа, че са взели термометри за дистанционно мерене на температурата и са поръчали 250 теста за бързо разпознаване.

„Всичко го правим със средства на болницата, защото аз съм убеден, че в един такъв момент, всеки, който може, не трябва да разчита на държавата само. „Света Екатерина“ е финансово стабилна и може да си позволи такова нещо“, допълни професорът.

„Аз мисля, че държавата се погрижи“, категоричен е той.

По думите му там, където има сърдечно-съдова хирургия е най-добрата реанимация, която съществува, защото след сърдечни операции, поради включването на машината с изкуствено кръвообръщение – изкуствено сърце, изкуствен бял дроб, имунната система на пациента пада и рискът от инфекции, било то бактериални, било то вирусни, е много висок. Затова тези реанимации са насочени да спаднат всички правила и да направят всичко възможно да ограничат достъпа до инфекции.

„В случаите с коронавирус, които са крайно тежки, при които дори респираторите не помагат, се включва една малка портативна система от сърце и бял дроб – изкуствено кръвообращение, което поддържа живота. При белодробна недостатъчност то може да се включи венозно, да помогне на белия дроб, но когато към него се причислява и сърдечна недостатъчност, то помага и на сърцето, и на белия дроб. По стандарт трябва да ги има във всяка кардиохирургия, още повече касата плаща този консуматив. Държави, които използват този допълнителен механизъм, имат най-ниска смъртност – Австрия, Словакия, Чехия, Хърватия, Германия, Словения. Смъртността при тях е под 0,5%“, заяви проф. Начев.

Той обясни, че сърдечно болните са най-уязвими. Имат допълнителни заболявания, които един път намаляват защитните сили, втори път изискват по-голямо функционално натоварване на системите в организма. Ето защо при  болни със сърдечно-съдови заболявания, хора с хипертония, с диабет и мозъчни заболявания смъртността рязко скача – Китай -2,4%, Иран – 2,7, Корея – 0,5%.

„Ние сме спрели вече втора седмица всякакви планови операции. Но приемаме всички, които се обърнат към нас по спешност. Само за последните три дни сме приели четири инфаркта, които са лекувани и изписани“, отбеляза той, като уточни, че лечението е било проведено при пълно спазване на мерките, за да се запази животът и здравето на персонала и пациентите.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати