Проф. Никола Владов: Ваксинацията трябва да продължи с пълна сила
Смърт от ваксина няма, твърди общопрактикуващият лекар Гергана Николова
Ваксинацията трябва да продължи, и то с пълна сила. Това заяви трансплантологът от ВМА проф. Никола Владов пред БНТ. Научихме се да живеем с този вирус. Хората от време на време се стресират от псевдонаучни твърдения, допълни Владов.
Според него именно ваксинирането е начинът да бъде овладяна пандемията.
По думите му и самите лекари са се научили да се пазят от вируса по-добре, като броят на новозаразените сред медиците е значително по-малък. Броят на интубираните болни е доста по-малък, каза още той. Трябва да запазим спокойствие и да се борим по най-добрия начин за живота на тези, които имат нужда от интензивно лечение, призова проф. Владов.
„Ваксината не е проблемна и не е страшна, страшно е заболяването. Много е важно да продължим масовата ваксинация“. Това каза пред bTV д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на Българския лекарски съюз (БЛС) по повод спряната имунизация с препарата на „АстраЗенека“ у нас след смъртен случай.
„Смърт от ваксина няма“, категорична е д-р Николова. Тя обясни, че общопрактикуващите лекари правят обстоен преглед преди ваксинация и има въпросник за пациентите.
По думите на д-р Николова наред с притеснените от страничните ефекти на ваксините хора има и много, които искат да се ваксинират и питат кога ще продължи имунизацията.
Лекарката предупреди, че все по-често с COVID-19 се заразяват млади хора – под 40 г., и също така все по-често при тях заболяването протича тежко.
Част от симптомите на заразените в момента са запушен нос, дрезгав глас, ларингит.
Д-р Николова призова да се носят маски, да се спазва дистанция и да няма събирания на много хора в затворени пространства.
Ваксината няма да ни убие! Когато две събития се случат успоредно – това не означава, че едното е причинило другото. Това заяви пред bTV от своя страна директорът на Института по биология и имунология на размножаването към БАН - професор Сорен Хайрабедян по повод на смъртния случай след ваксинация в Пловдив.
По думите му към момента са извършени около 180 млн. ваксинации срещу COVID-19, а смъртните случаи са около 350.
„Това е много под един човек на 100 хил. души. Тоест, вероятността е в пъти по-ниска да умрем от ваксина, отколкото от други заболявания“, посочи той и допълни, че ако компаниите производители бяха провели клинични изпитания при хора над 65 г. – данните им за ефективност щяха да са много по-ниски, защото шансът за хронични заболявания при по-възрастните е по-голям.
Според него шансът да се развие заболяване или да се стигне до смърт след ваксиниране при хората над 65 г. е по-голям.
По думите му COVID-19 протича по-тежко при хора с метаболитен синдром и наднормено тегло.
Той препоръча на желаещите да се ваксинират да се изследват за наличие на антитела и при висок титър да изчакат с поставянето на доза. Хайрабедян обясни, че последните проучвания показват, че ваксините на „Пфайзер“ и „Модерна“ работят и при новите варианти на вируса.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/prof-nikola-vladov-vaksinatsiyata-tryabva-da-prodalzhi-s-palna-sila/