Проф.Тодор Кантарджиев: Специално лечение за западнонилска треска няма
Специално лечение за западнонилска треска няма, това не е инфекция, която да зависи от общата увреденост на организма, коментира за Нова тв здравният консултант на Столичната община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев. Той посочи, че в медицинската литература има данни, че при хора с недобре контролиран диабет вероятността от усложнения е по-голяма.
„Някои хора боледуват, защото имат един специфичен дефицит на имунната система. Произвеждат антитела срещу собствения си интерферон едно – това е белтъкът, който ни пази от вирусни инфекции. Тези хора са по-слабо защитени в този момент, когато вирусът може от кръвта да премине в мозъка”, поясни експертът.
Относно симптомите на треската, той отбеляза кои трябва да ни безпокоят.
„Най-важното е, ако се появяват симптоми от централната нервна система – сънливост, главоболие, дезориентация, прояви на засягането на мозъка, веднага да се търси медицинска помощ. При всички други случаи – температура и болки по мускулите, нещата отшумяват”.
Проф. Кантарджиев припомни, че от 6 месеца предупреждава за възможността за възникване на случаи на западнонилска треска в България.
„Причината е лошият контрол на разпространението на комари. Общините закъсняха с пръскането на заблатените терени през пролетта, а инфекцията се разпространява от нашенските комари, които хапят след 17 ч.”, уточни специалистът. Той призова хората да ползват репеленти и машинки за комари.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/prof-todor-kantardzhiev-spetsi/