Промени в закона за авторското право борят „пиратството“
Целта – да бъдат пресечени опитите за избягване на връчване на наказателните постановления
Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за авторското право и сродните му права. Текстовете са инициирани от Съвета за защита на интелектуалната собственост, който е консултативен орган към министъра на културата. С промените кражбите на интелектуална собственост ще бъдат ограничени и „пиратите“ няма да могат да се измъкват без глоба.
„По този начин ще бъдат пресечени опитите за избягване на връчване на наказателните постановления, т.е. нарушителите няма как да могат да се измъкват както го правят досега. Досега ние имахме проблеми с връчването на тези наказателни постановления“. Това заяви зам.-министърът на културата Румен Димитров, който обясни по какъв начин с направените днес промени ще бъдат санкционирани така нар. „пирати“, които разпространяват телевизионен продукт без да плащат за него.
„Сега в момента, в който се регистрира нарушението, започва да тече наказателното производство и те не могат да го избегнат. Актът ще се смята за връчен дори да не се намери физически лицето“, допълни той.
Ако актът не е получен в съответния срок, събирането на глобите ще се случи чрез органите, които са оторизирани да го правят, посочи Румен Димитров.
Санкциите могат да стигнат до 10 000 лева в зависимост от нарушението.
Във връзка със сертифицирането на новата техника, която дистанционно ще може да следи кражбите на интелектуална собственост, Румен Димитров каза, че това ще се случи до месец.
На въпрос кога Министерството на културата ще започне да събира отчисленията от продажба на дискове и други магнитни носители, за което е задължено по закон, но не го прави от години, той коментира:
„Не мога да кажа откога ще започне да ги събира, но се работи в тази посока, така че сигурно скоро ще има новини“, заяви още Румен Димитров.
Андреа Драганова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/promeni-v-zakona-za-avtorskoto-pravo-boryat-piratstvoto/
Коментари (0)
Добави коментар