Работещите в културната сфера на протест. Може да затварят театри, ако не бъдат чути (СНИМКИ)
Христо Мутафчиевм заяви, че искат поне 260 милиона лева към бюджета, за да може секторът да функционира нормално
Като нищо ще затворим всички театри в цялата страна, не мога да кажа за колко време. Това заяви пред медиите председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод протеста, организиран от културните дейци. „Колегите са готови да излязат пред театралните сгради и да протестират, за да могат в крайна сметка да накарат хората да разберат, че нашата професия заслужава уважение, обич, грижа и достойнство“, коментира Мутафчиев.
По думите му действията ще продължат, докато не бъдат удовлетворени исканията, свързани с бюджета за 2024 г.
„Ние искаме поне 260 милиона лева да влязат в бюджета към тези 350 милиона лева, които са в момента, за да може наистина секторът да заработи и да функционира нормално“, каза актьорът. Мутафчиев допълни, че не става въпрос за увеличение само на заплати, но и за пари за дейности.
„Искаме увеличение на издръжката за всички, работещи в читалищата, в регионалните и националните музеи и библиотеки. Става въпрос за хора, които работят на заплати малко над минималната – около 800-850 лева“, каза главният икономист и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) Любослав Костов. Той коментира, че исканията са за 35-процентен ръст на издръжката. Това ще позволи да се вдигнат заплатите поне с толкова, колкото е инфлацията за последните две години и половина, смята той.
В София протестът на културните дейци започна в 12 часа в столицата и в редица други градове.
Протестират работещите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите и националната филмотека.
Исканията в 12 точки още миналата седмица бяха изпратени до президента, премиера, депутатите, министрите на финансите и на културата. Част от исканията на протестиращите в сферата на културата - работните заплати в сектора да са по минимум 2000 лв., 50% да се увеличи единният разходен стандарт за 2024 година, а министърът на културата да сложи подписа си под колективния трудов договор за новините.
В Бургас в знак на протест актьори, оперни артисти, музейни и читалищни работници и служители на държавния архив се събраха пред сградата на Държавна опера – Бургас. Като символ на счупената българска култура, протестиращите настаниха в стол детенце с превързан крак.
„Обидно е да работиш в културата, да създаваш спектакли за деца, да възпитаваш, да създаваш културата, и да получаваш минималната работна заплата", сподели за БГНЕС куклената актриса Румяна Кралева. Иван Петров - хорист в операта, заяви, че заплатата му е 1300 лв. Читалищните работници се оплакаха от лош сграден фонд. Повечето читалища нямат собствени сгради, а се помещават в подблокови пространства, алармираха те.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/raboteshtite-v-kulturnata-sfer/