Растяща тревога: „Локалите“ – новата вълна от насилие сред тийнейджърите

Все по-често родителите и учениците сигнализират за нарастващата агресия сред тийнейджърите, обособили се в групи, известни сред връстниците си като "локалите". Това са младежи, основно между 9 и 12 клас, които се отличават със специфичен външен вид – анцузи, спортни елеци, маркови маратонки и строго черно облекло – и със смущаващо поведение.
Родители, сред които и преподавателят и общественик Милен Димов, споделят за притеснителни случаи на тормоз в училища и квартали, извършван от такива групи. Според него, тези млади хора действат като "локални терористи", често в групи по пет-шест човека, с ясно изразено желание за доминация чрез вербална и физическа агресия. Най-често техни жертви са по-скромните ученици, които не се вписват в актуалните "нормативи" на младежкото поведение – пиене, пушене, демонстрация на сила.
„Отне ни дълго време да разберем, че синът ни има проблеми с такива агресори. Не искаше да ни тревожи. За щастие, с помощта на класния ръководител ситуацията временно се овладя“, споделя Димов в своя публикация във Facebook.
Проблемът обаче далеч не е изолиран. Тийнейджърите вече избягват определени метростанции, където „локалите“ се събират. Един ученик отказал да слезе на „Овча Купел 2“, защото група младежи редовно създавали напрежение на изхода. Страхът от физическа саморазправа е реален.
Показателен е и бруталният инцидент от 22 февруари т.г., когато 14-годишно момче беше пребито от група от 5-6 младежи в подлеза до метростанция "Горна баня". Пострадалият е бил причакан, съблечен и нападнат с особена жестокост. Намесата на случаен минувач предотвратила още по-сериозни последствия. Момчето е със счупена глава, хематоми и наранявания по цялото тяло. Не е посещавал училище в продължение на две седмици. Майка му, Адриана Добрева, заяви, че нито детето ѝ, нито семейството им са имали конфликти с някого.
„Подадох сигнали в полицията и до управата на метрото. Отговориха ни, че има камери и охрана, но данни за случилото се – няма“, споделя тя.
От Столичната община обясняват, че отговорността за сигурността на метростанциите е на СДВР, а наличните камери са достъпни за разследващи органи при необходимост. До момента обаче няма информация за предприети действия или повдигнати обвинения срещу извършителите.
Случаите на агресия в столицата и по училищата нарастват, докато институциите продължават да реагират пасивно. „Не знам докога ще позволяваме на простаците да налагат дневния ред в държавата“, коментира Милен Димов и отправя апел към медиите и отговорните органи – да не чакат да се случи фаталното, а да започнат реална и навременна намеса.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/rastyashta-trevoga-lokalite-no/