Разследване: Китайско и турско розово масло измества българското на нашия пазар
С промяна на словореда на наименованието фалшификатите пробиват на пазара на традиционния символ
Търговци у нас предлагат фалшификат на мускалчета с розово масло, установи екип на Нова тв след направени лабораторни тестове. В търговската мрежа можем да открием и китайски или турски масла, които се предлагат като български. Мускалчетата менте са със синтетични добавки, вместо традиционния български продукт, символ на страната ни.
Според държавния стандарт в момента българското гюлово масло се добива от роза дамасцена чрез дестилация. Лабораторни тестове, обаче, откриват фалшификати, които се добиват чрез синтетични добавки или вносни масла с подобен състав, но със значително по-ниски цена и качество.
За да се нарича българско розово масло, продуктът трябва да отговаря на всички изисквания, разписани в държавния стандарт, уточнява и розопроизводителят Марин Тодоров, който отглежда масиви в казанлъшкия край.
„Българското розово масло е световен еталон за качество – съчетанието на роза дамасцена с климата и почвата в Розовата долина го правят едно от най-добрите розови масла”, твърди експертът. Той определя като некоректно да се търгува през последните години с много масла с неясен произход.
„Внос от други страни, който се обявяват за продукт със съдържание на българско розово масло. Това е некоректно”, коментира и Венелин Георгиев от Националния институт за изследване на вино, спиртни напитки и етерични масла.
Част от некоректните практики се въвеждат с промяна на словореда в наименованието им като например „розово масло от България”, „продукт с българско розово масло” и всякакви други наименования, които не са по стандарта, става ясно от търговската практика в страната.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/razsledvane-kitaysko-i-tursko-rozovo-maslo-izmestva-balgarskoto-na-nashiya-pazar/
Коментари (0)
Добави коментар