Мъжко хоро в Калофер все пак ще има, но няма да е в традиционния си вид
Ритуалът по спасяване на кръста на големия християнски празник Богоявление ще се състои и в други градове на страната
Ритуалът по спасяване на кръста на големия християнски празник Богоявление ще се състои. Това потвърди пред журналисти Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, Викарий на Софийския Митрополит, който оглави благодарствения молебен в храма „Света Неделя“, отслужен в памет на загиналите воини за освобождението на София от турско робство.
На 6 януари от 08:30 часа в катедрален храм „Св. Александър Невски“ ще бъдат отслужени Света Литургия и Велик Богоявленски водосвет.
След това по традиция около обяд кръстът ще бъде хвърлен в езерото в столичния квартал „Дружба“, като желаещите ще могат да се включат в надпреварата кой ще извади кръста от водите или както се нарича „спасяването на кръста“.
Мъжко хоро в Калофер също ще има, но няма да е в същия вид като досега. Това съобщи пред радио „Фокус“ кметът на Калофер Румен Стоянов.
Новината идва след като в последните дни се коментираше, че заради пандемията за първи път от 200 години на Богоявление в Калофер няма да има мъжко хоро, което предизвика бурни реакции и възмущение сред местните хора. Те се зарекоха да не предават обичая въпреки призива на кмета да не играят мъжкото хоро в реката с оглед на тяхната и на близките им безопасност.
Сега Румен Стоянов обясни, че няма как хорото да се спре, тъй като това е дългогодишна традиция за местните, която те спазват. 100-годишният църковен ритуал ще се спази и тази година, въпреки пандемията.
Досега, за да наблюдават хорото в ледените води на Тунджа за Богоявление, в Калофер пристигат хора от цялата страна, като в последните години желаещите да се включат в него бяха изключително много. Тази година, заради мерките за ограничаване на заразата от коронавируса обаче, организаторите призовават хората да не се събират и по възможност да отложат идването си до града.
По думите на Румен Стоянов честванията за Ботев също ще се състоят, както досега, с тържествен ритуал и гирлянд на славата.
И в други градове на страната заради противоепидемичните мерки ще има промяна в програмата на 6 януари, но ритуалите по хвърлянето на кръстовете ще се състоят.
В Ямбол например е отменено литийното шествие, а тържественият водосвет за успехите на Българската армия и нейните бойни знамена ще бъде извършен в Авиобаза „Безмер“ при закрити врати.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/ritualat-po-spasyavane-na-krasta-na-golemiya-hristiyanski-praznik-bogoyavlenie-shte-se-sastoi/
Коментари (0)
Добави коментар