С какво да храним децата през зимата
Лютеницата пази от вируси, портокалът за здрави кости и зъби
С приближаването на зимата, когато няма много свежи зеленчуци и слънце, неминуемо трябва да променим начина си на хранене така, че да компенсираме недостига на някои важни витамини и хранителни вещества за нашия организъм, напомнят от Съюзът на преработвателите на плодове и зеленчуци, който ще организира дискусия за здравословното хранене в ранна детска възраст на 8-ми ноември в София.
Дори да консумират здравословни храни, като риба, плодове и зеленчуци, мляко и млечни храни, в някои случаи децата се нуждаят от допълнителни добавки на Витамин Д през зимата и омега-3 мастни киселини.
Освен, че ги прави податливи на вируси и настинки, липсата на достатъчно витамини и минерали може да повлияе сериозно на растежа, както и на нервно-психическото и половото развитие на подрастващите.
Лекарите и специалистите по хранене препоръчват в менюто на децата през зимата да се включат повече сезонни, както и преработени местни плодове и зеленчуци. Техните безспорни предимства за здравето в студените дни и повишават имунната защита на детския организъм.
Знаете ли, например, че в доматите се съдържа един от най-силните антиоксиданти - липкопенът, който е като истински щит и предпазва от вируси и настинки. Научните доказателства показват, че той се абсорбира най-добре от тялото, когато доматите са преработени. Освен вкусна, лютеницата е и много полезна. Чушките, патладжаните, морковът и лукът са едни от най-богатите на витамини. В чушките има повече Витамин С от цитрусовите плодове, морковите правят зрението остро, а портокаловият сок съдържа достатъчни количества от така важният за здравите кости, зъбки и имунитета на децата Витамин D.
Как да балансираме детското меню, за да осигурим на децата си сила, здраве и енергия през предстоящия зимен сезон, е темата на дискусия, организирана от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (8-ми ноември, от 10.00 ч. в Интер Експо Център, София). Водещи специалисти и диетолози в областта на детското и здравословно хранене, заедно с представители на институциите, ангажирани с политиките в тази област – Министерството на здравеопазването, Националния център по обществено здраве, Агенцията по храните и др., ще обсъдят какво е нужно за пълноценното и здравословно хранене на децата от ранна възраст - у дома, в детската градина, в училището.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/s_kakvo_da_hranim_decata_prez_zimata/
Коментари (0)
Добави коментар