Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Само КРИБ подкрепи новата формула за ТЕЛК

Общество

Само КРИБ подкрепи новата формула за ТЕЛК

Само КРИБ подкрепи новата формула за ТЕЛК - Tribune.bg
Снимка:

Синдикати и останалите работодатели я критикуваха

Наредбата за медицинската експертиза на здравното министерство, която урежда новите правила за ТЕЛК, не получи подкрепа от работодатели и синдикати на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество/НСТС/ днес. Единствено Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България/КРИБ/ я подкрепи.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България/АИКБ/ се хванаха за абревиатурата на ТЕЛК.

„Не можем да подкрепим нищо, в което участва абревиатурата ТЕЛК, защото тя е компрометирана и дава предпоставки за злоупотреби“, заяви председателят на АИКБ Васил Велев. Той не видя в текста на наредбата и подкрепа за интеграцията на хората с увреждания.

„Продължава да не се прави разлика между хора с увреждания с инвалидни пенсии, които могат да работят и такива, които не могат“, посочи Велев. АИКБ настоява ТЕЛК да се закрие, защото още има хора, които разчитат само на 36-те привилегии, които дава освидетелстването от ТЕЛК комисии. Велев се позова на опита на други европейски страни, където хора с увреждания, които могат да работят над 6 часа, не получават инвалидна пенсия. Тези, които могат да работят от 3 до 6 часа, получавали половин пенсия, а само при невъзможност да се работи 6 часа се изплаща цялата пенсия.

Промяната в наредбата за медицинската експертиза според здравното министерство предвижда, че при две заболявания, които носят 50% инвалидност, към тях могат да се прибавят още 20% от придружаващи заболявания. Целта на промените според министър Кирил Ананиев е по-добър контрол върху работата на ТЕЛК. Въвеждат се и кодове на заболяванията, определени според Международния класификатор на болестите. Според работодателите, обаче промяната ще доведе до натоварване на пенсионните фондове.

„Няма съмнение, че трябва генерална промяна във въвеждането на международната система за оценка на заболяванията/ICF/, но докато се въведе, трябва да се намери баланс“, изтъкна здравният министър Кирил Ананиев. Той посочи, че вече е намерен консултант, но въвеждането на системата отнема от 3 до 5 години.                                                                               

По текста работи: Моника Гаджанова

 

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати