Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Сърцето, което Хавел добавяше към всеки свой подпис, украси и София

Общество

Сърцето, което Хавел добавяше към всеки свой подпис, украси и София

Сърцето, което Хавел добавяше към всеки свой подпис, украси и София - Tribune.bg

Сърцето, което първият президент на Чехия – световноизвестният драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел добавяше към всеки свой подпис, украси едноименния площад на София.

По инициатива на множество български граждани, фондациите “Софийски дискусионен форум”, Столична община, Културно-информационния център на Софийски университет “Св. Климент Охридски” и “Америка за България” днес там бе поставена скулптурата-художествен синтез “Сърцето пътува”, дело на чешкия творец – проф. Курт Гебауер. Основен дарител за проекта е Асен Христов, председател на надзорния съвет на Еврохолд България АД.

От името на основния дарител – Асен Христов, на събитието присъства Милен Христов, управител на Електрохолд ИПС ЕООД (На снимката)

По този повод дипломатът Стефан Тафров си спомни как с президента Желев са били посрещнати от Хавел в чешката столица, както и неговата изповед, че е повярвал в идването на демокрацията, когато е разбрал в затвора от жена си, че и в България има петиция за неговото освобождаване.

От своя страна Петър Стойнов, съосновател на Софийския дискусионен форум, сподели, че паметникът е поставен след 7 годишна битка.

“Радвам се, че името на Хавел ще се чува по-често у нас на това прекрасно място. Той беше минималист, той харесваше малките неща. Малкият площад хич не е малък. Той е малък само на параметри”, отбеляза Стойнов. Той благодари на район "Средец" и кмета Трайчо Трайков. Неговата подкрепа е била особено нужна през последните 8-9 месеца, когато са започнали да се появяват нови бариери.

“На практика 35 години, след като България направи своя европейски цивилизационен избор, в града ни липсват топоними, които да го фиксират на символно ниво в общественото съзнание", изтъкна и кметът Трайчо Трайков.

Затова и той е откликнал на идеята на “Софийски дискусионен форум" преди пет години, а мястото на площада също не е избрано случайно, защото и Военната академия “Г.С Раковски" е дело на чешкия архитект Антонин Колар.  

“Сега мястото става един малък остров на свободата, място, където животът в лъжа не може да съществува", категоричен бе Петър Стойнов.

След откриването на паметника, за да почетат Вацлав Хавел, много от присъстващите навиха крачолите на панталоните си. Причината е, че Хавел отива на своята инагурация в костюм подарен от едно шивашко ателие. Тъй като жените не са могли да вземат предварително мерки, в последния момент се оказва, че крачолите на панталона са къси. Но въпреки това бъдещият чешки президент се изправя като държавен глава пред народа си именно в този костюм, защото е направен с обич за него.

До скулптурното сърце в София ще бъде поставена и плоча с надписа “Истината и любовта ще надделеят над лъжата и омразата” - водещ принцип на Хавел, в който първият президент на Чехия винаги е вярвал и е отстоявал.

“Хавел имаше нужната смелост и чувствителност, за да съзнава от историята и от личния си опит, че когато истината се подмени, злото триумфира”, отбелязаха от “Софийски дискусионен форум”.

На откриването на художествения синтез на площад “Вацлав Хавел” в София присъстваха граждани и членове на инициативата “Сърцето пътува”, членове и ръководствата на фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", кметът на район „Средец” - Трайчо Трайков, Симеон Владов - двукратен носител на наградата на Съюза на артистите в България "Икар" - "Златен глас". От името на основния дарител - Асен Христов, на събитието присъства Милен Христов, управител на Електрохолд ИПС ЕООД и член на управителния съвет на Електрохолд Продажби ЕАД.

“Като дете на прехода вярвам, че скулптурата в памет на Вацлав Хавел ще ни напомня да спрем да се разделяме заради миналото и ще започнем да създаваме символите на новата история за поколенията след нас,” сподели Милен Христов.

Откриването на скулптурата беше последвано от конферентно събитие-дискусия „Ролята на Хавел и дисидентството в Европа“, част и от Фестивала за европейска солидарност и международната конференция „Стени“ по повод 35-годишнината от падането на Берлинската стена. В нея участва и Каролина Странска от библиотека "Вацлав Хавел" в Прага.

Петър Стойнов, съосновател на Софийския дискусионен форум (СДФ) и Милен Христов, управител на Електрохолд ИПС ЕООД
 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети