Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Сензационни открития край Камчия: Изчезнал остров, потънал кораб и каменен резервоар за светена вода

Общество

Сензационни открития край Камчия: Изчезнал остров, потънал кораб и каменен резервоар за светена вода

Сензационни открития край Камчия: Изчезнал остров, потънал кораб и каменен резервоар за светена вода - Tribune.bg
Снимка:

Археолози от Националния исторически музей направиха сензационни открития при подводни проучвания до устието на р. Камчия в Черно море, предаде БНТ. Сред най-вълнуващите открития на водолазния екип са останките на потънал кораб от Османския период, привидно изчезнал тайнствен остров и уникален оловен слитък.

Подводните проучвания са извършени на два етапа - през септември и ноември северно от устието на р. Камчия. Водолазният екип е ръководен от заместник-директора на Националния исторически музей/НИМ/ проф. д-р Иван Христов.

Първата находка на водолазния екип е оловен слитък.

"Любопитен факт е, че е достигнал водите на Черно море от римските мини в района на Корнуол. Има паралели на открити слитъци в Римска Британия, а предметът е с датировка 2-4 век", посочва ръководителят на проучванията.

Проф. Христов припомня, че Корнуол и Девън доминират на европейския пазар за калай едва от късните римски времена, започвайки около 3-ти век сл. н. е., тъй като много испански калаени мини са изчерпани. Корнуол запазва значението си като източник на калай през средновековието и през съвременния период.

Това е първата находка в български териториални води от такъв характер и датировка. Тежи 5,35 кг и според изръшените лабораторни изследвания в НИМ, включва 98% чист калай.

Слитъкът от Черно море е бил подготвен за доставка за някоя раблотилница на сушата за изработка на бронзови предмети или монети.

Друг изключително рядък предмет, привличащ вниманието на археолзите, е ритуален съд, изработн от камък, наречен от древните гърци перирантерий (περιρραντήριον).

Перирантерият (περι + ῥαίνειν) е древногръцки съд, използван в езическите култове като резервоар за светена вода. Изработена е от дялан камък, мрамор и по-рядко от печена глина. Откриван е в различни светилища.

Предметът е първият подобен, излязъл под вода по нашето Черноморие. Изключително рядък е и на сушата.

Дали каменният предмет попада в близост до устието на р. Камчия от потънал кораб, или е бил на място в пределите на крайморско светилище, остава загадка. Но не е случайно, че водолазите откриват половинка каменен щок съзнателно засечен като дар за светилище от пътуващи моряци. При подводните проучвания са открити цели и фрагментирани амфори, както и железни котви от различни исторически периоди.

Важна находка е локализирането на останките на потънал кораб от Османския период. От него на морското дъно лежи отлично запазен дървен кил. Водолазите изваждат две оръдия и фрагменти от керамични съдове.

Корабът е потънал вероятно при лошо време, търсейки защита в малкия залив на нос Иланджик. Предполага се, че се е разбил върху трудно забележимите при буря плитко стърчащи морски рифове.

Проектът на НИМ е свързан с провеждането не само на подводни издирвания, но и геофизични изследвания между устието на р. Камчия и нос Палеца, водени от инж. Кирил Велковски, сътрудник на Центъра за подводна археология в Созопол (ЦПА).

Използвайки странично сканиращ сонар и многолъчев ехолот, са локализирани границите на привидно изчезнал тайнтствен остров в близост до самото устие на р. Камчия.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Камчия
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети