Щабът: Очаква се да няма проблеми при ваксинирането на бременни жени, но са нужни научни доказателства
В Англия е започнало и първото клинично изпитване на ваксини върху деца под 16-годишна възраст
„Очакванията са, че при бременните жени също няма да има проблем с ваксинацията срещу коронавирус“, коментира председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски.
По думите му наистина в кратката характеристика на достъпните ваксини не се препоръчва използването им върху бременни и кърмещи жени, но „основанието е, че няма данни за тази група от хора“.
„Тези препоръки бяха пренебрегнати първо в Съединените щати, защото там ваксина се поставя на доброволен принцип. Даде се възможност на бременните да избират и то с първата ваксина – на „Пфайзер“, след това се разшири кръгът и за кърмещите жени. В Израел ваксинацията с „Пфайзер“ става и за бременни жени, а във Великобритания - AstraZeneca. Тепърва ще се изнесат резултатите", коментира Мутафчийски.
„Нямаме никакви основания да очакваме, че ще се явят като по-особена група, която би трябвало да бъде изключена. При нито една от досега прилаганите ваксини няма противопоказания да се прилагат на бременни и кърмещи жени. Но министър Ангелов е прав, че трябва да имаме научни доказателства за това. В България има определено негативно отношение и то с отчетлив процент в населението - над 40% са с негативно отношение към ваксинацията. Затова трябва да работим много внимателно“, подчерта ген. Мутафчийски.
Той каза още, че в Англия е започнало и първото клинично изпитване на ваксини върху деца под 16-годишна възраст.
Относно въпроса дали жена, която планира бременност трябва да се ваксинира, Мутафчийски отговори, че центровете за репродуктивно здраве в страната масово изпращат запитвания за ваксиниране на техни пациенти преди процедура по асистирана бременност.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/shtabat-ochakva-se-da-nyama-problemi-pri-vaksiniraneto-na-bremenni-zheni-no-sa-nuzhni-nauchni-dokazatelstva/
Коментари (0)
Добави коментар