След като разораха част от дюните на Южния плаж в Несебър: Ще има глоба за извършителя
„Пряко засегнати дюни - няма, но има засегнати дюнни местообитания“, посочи директорът на РИОСВ-Бургас
Екоинспекцията в Бургас е установила, че има извършени нарушения във връзка с изкопания ров в защитена местност „Ахелой- Равда-Несебър“, в която попада и плаж Несебър-юг.
„Пряко засегнати дюни по смисъла на Закона за защита на територии - няма. Но има засегнати дюнни местообитания по смисъла на Закона на биоразнообразието“. Това заяви пред DarikNews.bg директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов.
По думите му проблемът се състои в това, че е нарушено природно местообитание „сиви дюни“ в рамките на защитена зона Натура 2000 „Ахелой-Равда-Несебър“.
„Изкопът, който е направен с тежка техника, е до пътя, който е изключен от защитената зона, но близостта на местообитанието до пътя е нарушена. Не е засегната защитената територия, която обхваща петте дюни, но режимът за запазването на местообитанията е същият като този за защитена територия. Така че, има извършено нарушение. Ще бъдат направени предписания да бъдат възстановени местообитанието и целият район в ландшафтен вид, какъвто и бил преди това нарушение, и отново ще бъдат предвидени мерки за ограничаване на достъпа на АТВ-та от другата страна на плажа“, заяви Маринов.
Той припомни, че в зоните по Натура 2000 категорично е забранено изкопаването и поставянето на такива съоръжения, така че е без значение, че не е засегната пряко дюна. Това, че е засегнато местообитанието е достатъчно нарушение.
Извършителят – Държавно ловно стопанство-Несебър, ще бъде глобен. Глобите за физически лица са от 3000 до 10 000 лева, а за юридически от 5 000 до 500 000 лв.
Припомняме, че в петък концесионерът на плажа сигнализира институциите за унищожени дюни. От МВР установиха, че ровът е направен от служители на Държавно ловно стопанство-Несебър.
От там се оправдаха, че са получи предписания от екоинспекцията в Бургас да се монтира съоръжение, което да спира достъпа на АТВ-та върху дюните. Затова е направен ров, който бил единственият щадящ начин да се спрат моторните превозни средства да навлизат в защитената територия.
„Няма увредени дюни, дюните са със запазена цялост, няма никакво навлизане в тях с това, което е направено. Това е държавна горска територия, но доколкото знам е и предмет на концесионен договор плаж Несебър-юг. От морето сме на разстояние 500 метра“, заяви инж. Димитър Мандулев – директор на Държавното ловно стопанство.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/sled-kato-razoraha-chast-ot-diunite-na-yuzhniya-plazh-v-nesebar-shte-ima-globa-za-izvarshitelya/