Смарт устройства ще следят движението на хората с деменция в столицата
Пилотният проект може да заработи от май
Устройства за проследяване на хора, страдащи от деменция или такива, които са в преддементно състояние, ще предостави безплатно Столичната община на нуждаещи се. Това предвижда нова общинска програма, която ще бъде предложена и обсъдена от Столичния общински съвет
Очаква се програмата да заработи през май, обяви на пресконференция председателят Георги Георгиев.
От общината предлагат два вида устройства за проследяване. Първото представлява смарт часовник. То е снабдено със сим карта и мобилни данни. Второ може да се закача на колана или отново на ръката на човек. И двата вида устройства ще бъдат давани, заедно с 2-годишен договор за мобилна услуга.
„Все по-често виждаме съобщения за изгубили се възрастни хора. Затова стартираме пилотен проект за предоставяне на GPS устройства на хора, страдащи от деменция или заболяване, изразяващо се в проблеми с ориентацията и риск от загубване. Проучихме опита да други държави и предлагаме социална услуга, при която новите технологии да са в помощ на болните и техните близки”, написа в профила си във Фейсбук Георгиев.
Той даде и разснения как ще работи устройството:
-То се носи от лицето, страдащо от деменция. С помощта на вградения GPS се определя неговото местоположение. Информацията се предава към приложение на български език, инсталирано на смартфона на полагащия грижи. За целта е необходимо в GPS устройството да бъде поставена SIM карта с включени гласови услуги и мобилни данни.
- Предоставя данни за историята на движението през деня. Има SOS бутон – възможност за спешно обаждане до човека, който полага грижи за болния
-Задава се „Сигурна зона“, като при нейното напускане полагащият грижи ще получи уведомление в приложението;
-Има възможност за създаване на „бял списък“ с контакти – ако няма въведени номера в списъка с контакти, само номерът, въведен при създаването на акаунта, може да осъществява повикване към устройството с цел предотвратяване на телефонни измами.
Желаещите да получат такова устройство трябва:
- Да са получили резултат от MMSE (Mini-Mental State Examination) тест под 27 точки – т.е. обхващат се хора в предементна фаза, както и в лек, умерен или тежък стадий на деменция;
- Да имат настоящ или постоянен адрес на територията на Столичната община
- Да имат непрекъснати здравноосигурителни права
- Документите се подават лично или от член на домакинството в Столична община, районната администрация или по електронен път.
Председателят на СОС благодари на ректора на Медицинския университет акад. Лъчезар Трайков, председателя на здравната комисия към СОС д-р Антон Койчев и зам.-кмета по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов за консултациите по време на изготвяне на параметрите за социалната програма.
Георгиев очаква до края на април Столичният общински съвет да вземе решение по проекта.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/smart-ustroystva-shte-sledyat-dvizhenieto-na-horata-s-dementsiya-v-stolitsata/